Development and validation of novel HPLC-DAD and HPLC-ELSD techniques for the analysis of lisinopril dihydrate and itsimpurities
Lisinopril dihidrat ve safsızlıklarının eş zamanlı analizi içinyeni HPLC-DAD ve HPLC-ELSD yöntemlerinin geliştirilmesi vevalidasyonu
  1. Tez No: 957434
  2. Yazar: HAFSAH MOHAMMED HUSSEIN QABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ARLİ, DOÇ. DR. MURAT SOYSEVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, lisinopril dihidrat (LSDH) ve ilgili safsızlıkları (Safsızlık A ve D) içeren farmasötik hammaddeler ve tablet dozaj formlarında bu bileşiklerin eş zamanlı tayinine yönelik yeni ve güvenilir HPLC-DAD ve HPLC-ELSD yöntemlerinin geliştirilmesi ve validasyonudur. Bu kapsamda geliştirilen yöntemler, 250 mm × 4.6 mm boyutlarında ve 5 µm parçacık çapına sahip C18 kolonu kullanılarak değerlendirilmiştir. HPLC-DAD analizlerinde, fosfat tampon çözeltisi (pH 9,50; 23 mM) ile metanolün 60:40 (v/v) oranındaki karışımından oluşan mobil faz sayesinde, LSDH ve safsızlıkları etkili bir ayırma sağlanmıştır. Akış hızı 1,00 mL/dk olarak belirlenmiş ve analizler 210 nm dalga boyunda DAD dedektörü ile gerçekleştirilmiştir. HPLC-ELSD yöntemi ise LSDH ile safsızlık A ve D'nin kantitatif tayini için geliştirilmiş olup, su:metanol (60:40, v/v) karışımı mobil faz olarak kullanılmıştır. ELSD analizlerinde de sistem 1,00 mL/dk akış hızında çalıştırılmış ve enjeksiyon hacmi her iki yöntem için 10 µL olarak sabitlenmiştir. Her iki yöntemin istatistiksel değerlendirilmesi sonucunda, LSDH'nin kantitatif analizinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Geliştirilen yöntemlerin yüksek seçiciliğe, tekrarlanabilirliğe ve kararlılığa sahip olduğu doğrulanmış; böylece LSDH ve ilgili safsızlıklarının farmasötik formülasyonlarda doğru ve güvenilir biçimde tayini açısından uygunluğu ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar, özellikle LSDH tabletlerinde kalite kontrol süreçlerinde etkin bir şekilde kullanılabilecek düzeyde güvenilir olup, ilaç endüstrisinde ürün güvenliği, etkinliği ve yasal düzenlemelere uyum açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides the development and validation of robust analytical approaches for the determination of lisinopril dihydrate (LSDH) and its impurities (A and D) in both active pharmaceutical ingredients and tablet preparations. Two HPLC methods, HPLCDAD and HPLC-ELSD, were developed and systematically validated. Their performance was evaluated using a 250 × 4.6 mm, 5 µm C18 column. The HPLC-DAD analysis was performed at a flow rate of 1.00 mL/min using a mobile phase consisting of a 60:40 (v/v) mixture of 23 mM phosphate buffer (pH 9.50) and methanol. Detection was performed at 210 nm using a DAD detector. For HPLC-ELSD analysis, a mobile phase consisting of water and methanol in a 60:40 (v/v) ratio was used at a flow rate of 1.00 mL/min. Detection was performed using an ELSD detector set at 60°C, with gain and filter settings of 7 and 2, respectively. The injection volume was set to 10 µL for both methods. - The findings obtained from the statistical evaluation demonstrated that both techniques used to measure LSDH yielded comparable results without significant differences. Both methods exhibited excellent selectivity, stability, and sensitivity, thereby confirming their effectiveness in accurately determining LSDH and related impurities (A and D) in pharmaceutical tablet formulations. In general, the use of modern chromatographic systems such as HPLC-DAD and HPLC-ELSD enhances analytical reliability, strengthens therapeutic value, and ensures compliance with pharmaceutical regulations.