Karışık dişlenme döneminde uygulanan başlangıç ortodontik tedavilerde hareketli apareyler ile şeffaf plakların çok yönlü parametreler açısından incelenmesi ve fonasyon üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
A comparative evaluation of removable appliances and clear aligners in terms of multidimensional parameters and their effects on phonation in early orthodontic treatments during the mixed dentition period
  1. Tez No: 957436
  2. Yazar: NESLİHAN ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERTAÇ PEKER, DOÇ. DR. MURAT TOZLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Tezin Başlığı: Karışık Dişlenme Döneminde Uygulanan Başlangıç Ortodontik Tedavilerde Hareketli Apareyler ile Şeffaf Plakların Çok Yönlü Parametreler Açısından İncelenmesi ve Fonasyon Üzerindeki Etkilerinin Karşılaştırmalı Değerlendirilmesi Öğrencinin Adı Soyadı: Neslihan Atmaca Danışmanın Adı Soyadı: Prof. M. Sertaç Peker, Doç. Dr. Murat Tozlu Programın Adı :Pedodonti Anabilim Dalı Amaç: Bu çalışmada, karışık dişlenme dönemindeki bireylere uygulanan hareketli ortodontik apareyler ile şeffaf plakların; oral hijyen durumu, yaşam kalitesi, tedavi sürecinde hissedilen ağrı ve kaygı düzeyleri ile konuşma fonksiyonu üzerindeki etkilerinin, çeşitli klinik ve psikososyal parametreler doğrultusunda karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti ve Ortodonti Anabilim Dalları kliniklerine başvuran, 6–12 yaş arası başlangıç ortodontik tedavi gereksinimi olan 24 çocuk hasta çalışmaya dahil edildi. Tedavi öncesinde DMFT/dft değerleri kaydedildi ve COHIP-SF 19 ölçeği uygulandı. Tedavinin 1. ve 14. günlerinde PI, GI ve OHI-S değerleri kaydedildi. Aparey uygulamasını takiben 1., 3., 7. ve 14. günlerde VAS, OHIP-14 ve STAI-C ölçekleri uygulandı. Fonasyonun değerlendirilmesi amacıyla aynı günlerde ses kayıtları alınarak Praat yazılımı ile ses analizi yapıldı. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 ile yapıldı ve p0,05). Tedavinin 14.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Title of Thesis: A Comparative Evaluation of Removable Appliances and Clear Aligners in Terms of Multidimensional Parameters and Their Effects on Phonation in Early Orthodontic Treatments During the Mixed Dentition Period Student Name, Surname: Neslihan Atmaca Supervisor Name : Prof. M. Sertaç Peker, Doç. Dr. Murat Tozlu Department: Department of Pediatric Dentistry Aim: The aim of this study was to comparatively evaluate the effects of removable orthodontic appliances and clear aligners on oral hygiene status, quality of life, pain and anxiety levels felt during the treatment process and speech function in accordance with various clinical and psychosocial parameters. Material and Methods: Twenty-four children between the ages of 6 and 12 years with initial orthodontic treatment needs who applied to the clinics of Marmara University Faculty of Dentistry, Departments of Pedodontics and Orthodontics were included in the study. DMFT/dft values were recorded before treatment and COHIP-SF 19 scale was applied. PI, GI and OHI-S values were recorded on the 1st and 14th days of treatment. VAS, OHIP-14 and STAI-C scales were applied on the 1st, 3rd, 7th and 14th days following the appliance application. Voice recordings were taken on the same days to evaluate phonation and voice analysis was performed with Praat software. Statistical analyses were performed with SPSS 22.0 and p0.05).