Adsorpsiyon prosesinde kullanılan kolonlarda parametrelerin değişiminin incelenmesi
Investigation of parameter changes in columns used in the adsorption process
- Tez No: 957446
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM SARICI ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu deneysel çalışmada, sabit yataklı kolonda sulu çözeltiden Malahit Yeşili boyar maddesinin arıtılabilmesi için tarımsal atık olan mısır püskülü ve mısır kabuğunun adsorplama kapasitesi araştırılmıştır. Başlangıç boyar madde konsantrasyonu, akış hızı ve adsorbent miktarı gibi deneysel parametrelerin etkileri incelenmiştir. Elde edilen deneysel verilerin değerlendirilmesinde Adams-Bohart, Thomas, Yoon-Nelson, Wolborska ve Clark olmak üzere beş tane model kullanılmıştır. Bununla birlikte, sabit yataklı kolonun adsorpsiyon özellikleri üzerine modelleme çalışmaları yapılırken model ile deneysel sonuçlar incelenmiştir. Sonuçlar arasındaki korelasyon yedi lineer olmayan hata fonksiyonu kullanılarak karşılaştırma yapılmıştır. Adsorbanların karakteristik özellikleri ve yüzey yapısı için SEM (Taramalı elektron mikroskobu), FT-IR (Fourier dönüşümlü kızıl ötesi), XRD (X-Işını kırınım tekniği) analizleri kullanılmıştır. Mısır püskülü ve mısır kabuğu için kullanılan yöntemlerde Thomas, Clark ve Yoon-Nelson modelleri diğer modellere göre bu çalışma için daha uygun olduğu görülmüştür. Mısır püskülü ve mısır kabuğu karşılaştırıldığında; mısır püskülü ile elde edilen yatak parametre değerlerinin daha elverişli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the adsorption capacity of agricultural waste, namely corn silk and corn husk, was investigated for the removal of Malachite Green dye from an aqueous solution in a fixed-bed column. The effects of experimental parameters such as initial dye concentration, flow rate, and adsorbent amount were examined. Five models, including Adams-Bohart, Thomas, Yoon-Nelson, Wolborska, and Clark, were used to evaluate the experimental data. Additionally, while modeling studies were conducted on the adsorption properties of the fixed-bed column, experimental and model results were analyzed. The correlation between the results was compared using seven nonlinear error functions. SEM (Scanning Electron Microscopy), FT-IR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy), and XRD (X-Ray Diffraction) analyses were used to determine the characteristic properties and surface structure of the adsorbents. Among the models used for corn silk and corn husk, the Thomas, Clark, and Yoon-Nelson models were found to be more suitable for this study compared to the other models. When comparing corn silk and corn husk, it was observed that the bed parameter values obtained with corn silk were more favorable.