Yorgunluk şikayeti ile birinci basamağa başvuran hastaların yorgunluk şiddeti ile depresyon ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of fatigue severity, depression, and sleep quality in patients presenting to primary care with fatigue complaints
- Tez No: 957447
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Birinci basamak sağlık kuruluşuna yorgunluk şikâyetiyle başvurup herhangi bir organik patoloji saptanmayan bireylerde yorgunluk düzeyinin, depresyon ve uyku kalitesiyle olan ilişkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışma, tek merkezli ve kesitsel nitelikte bir anket çalışmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, İstanbul Kağıthane Gürsel Aile Sağlığı Merkezine yorgunluk şikâyetiyle başvurup organik patolojisi olmayan hastalar oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü 115 hesaplanmış ve çalışma 135 katılımcı ile tamamlanmıştır. Veriler; sosyodemografik form, Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (YŞÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Pitsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) aracılığıyla toplanmış, SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This single-center, cross-sectional survey aimed to investigate the relationship between fatigue level, depression, and sleep quality in individuals presenting to a primary healthcare facility with fatigue complaints, where no organic pathology was detected. Material and Methods: The study population consisted of patients who sought care at İstanbul Kağıthane Gürsel Family Health Center due to fatigue complaints and had no identified organic pathology. The calculated sample size was 115, and the study was completed with 135 participants. Data were collected using a sociodemographic form, the Fatigue Severity Scale (FSS), the Beck Depression Inventory (BDI), and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Statistical analyses were performed using SPSS 22.0.