Alüminyum ekstrüzyon kalıp tasarımının sonlu elemanlar programı kullanarak iyileştirilmesi ve deneysel doğrulama
Optimization of aluminum extrusion die using finite element analysis and experimental validation
  1. Tez No: 957477
  2. Yazar: BURCU GİZEM ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MURAT TAHİR ALTINBALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında, alüminyum ekstrüzyon sürecinde kullanılan kalıpların tasarımı, sonlu elemanlar programı Inspire Extrude Metal kullanılarak analiz edilmiş ve iyileştirilmiştir. Üç farklı alüminyum alaşımı ve profil tipi için yapılan analizlerde, sıcaklık, malzeme akış hızı ve gerinim olmak üzere üç temel parametre ele alınmıştır. Analiz sonuçları doğrultusunda, ekstrüzyon kalıp tasarımları söz konusu parametrelere göre optimize edilmiş, böylece malzeme akışında homojenlik sağlanması, oluşabilecek hataların azaltılması ve kalıp ömrünün artırılması hedeflenmiştir. Simülasyon sonuçları ile elde edilen nihani ürün arasında yüksek uyum elde edilmesi, sonlu elemanlar yöntemiyle yapılan analizlerin geçerliliğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, alüminyum ekstrüzyon prosesinde kalıp tasarımının sayısal yöntemlerle iyileştirilmesiyle, üretim kalitesinin artırılması, enerji verimliliği ve maliyet açısından önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the design of dies used in the aluminum extrusion process was analyzed and improved using the finite element software Inspire Extrude Metal. In the analyses conducted for three different aluminum alloys and profile types, three main parameters were considered: temperature, material flow rate, and strain. Based on the analysis results, the extrusion die designs were optimized according to these parameters, aiming to ensure homogeneous material flow, reduce potential defects, and increase die life. The high correlation between the simulation results and the final product demonstrated the validity of the analyses performed using the finite element method. This study provides significant contributions to improving die design in the aluminum extrusion process through numerical methods, enhancing production quality, energy efficiency, and cost-effectiveness.