Melissa officinalis'in antioksidan özelliklerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant properties of Melissa officinalis
  1. Tez No: 957478
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNERALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ SANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fenolik bileşikler, aromatik halka ve hidroksil grupları içeren, bitkilerde çevresel streslere karşı koruma sağlayan ve yapısal bütünlüğü destekleyen; insan sağlığında ise güçlü antioksidan, anti inflamatuar ve antimikrobiyal etkileriyle öne çıkan, aromatik yapıda biyoaktif organik bileşiklerdir. Çeşitli çalışmalar, Melissa officinalis L'nin yüksek miktarda flavonoidler, rosmarik asit, gallik asit, fenolik içerikler içeren kimyasal bileşikleri sayesinde yüksek miktarda antioksidan aktiviteye sahip olduğunu ileri sürmektedir. M.officinalis L (Lamiaceae), halk arasında sindirim, gaz giderici, antispazmodik, yatıştırıcı, analjezik, tonik ve diüretik özelliklerinin yanı sıra fonksiyonel gastrointestinal bozukluklar için kullanılmaktadır. Bu tez, M. officinalis (oğul otu) bitkisinin antioksidan özelliklerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye ve Kıbrıs'tan elde edilen örneklerin farklı çözücü ve ekstraksiyon yöntemleriyle ekstraktları elde edilerek antioksidan özellikleri çeşitli yöntemlerle belirlenmiştir. Antioksidan kapasiteyi belirlemek için 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH) ve 2,2'-azino-bis (3-etilbenztiazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) radikallerini giderme etkisi incelenmiştir. Fenolik ve flavonoid bileşiklerin tayini spektofotometrik yöntemlerle toplam fenolik ve flavaonoid içerik olarak belirlenmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bulgulara göre, toplam fenolik bileşik içeriği Kıbrıs ve Türkiye örneklerinde en çok etil asetat çözücüsüyle hazırlanan çalkalamalı su banyosu ekstraksiyon yönteminde verimli olmuştur (sırasıyla % 323,33 ± 6 GAE µg/mL ve % 513,16 ± 6,6 GAE µg/mL). Toplam flavonoid tayininde, elde edilen bulgulara göre geleneksel yöntem olan çalkalamalı su banyosu ekstraksiyon metodu, her iki örnek için ultrasonik destekli yönteme göre daha yüksek verimlilik göstermiştir. M. officinalis'in Kıbrıs örneklerinde metanol (712,95 ± 19,25 KE µg/mL), Türkiye örneklerinde ise etil asetat (1019,4 ±19,36 KE µg /mL) daha iyi çözücülük göstermiştir. DPPH radikallerini süpürme gücü tayininde çalkalamalı su banyosu yönteminin örnekler için daha verimli olduğu gözlenmiştir. 1000 µg/mL konsantrasyonunda hazırlanan Kıbrıs örneklerinde metanol çözücüsü (% 90,83 ± 0,21 µg/mL) daha verimli olurken Türkiye örneklerinde etil asetat çözücüsü (% 90,41 ± 0,14 µg/mL) daha yüksek aktivite göstermiştir. M. officinalis'in farklı yöntem ve çözücülerle 1000 µg/mL konsantrasyonunda hazırlanan tüm Türkiye ve Kıbrıs örnekleri çok yüksek ABTS radikali giderici özelliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen veriler Kıbrıs (% 92,5 ± 0,13 µg/mL) ve Türkiye (% 92,96 ± 0,26 µg/mL) örnekleri için hazırlanan metanol çözücüsü ve çalkalamalı su banyosu ekstraktlarının en yüksek aktiviteye sahip oldukları gözlendi. M. officinalis'in farklı yöntem ve çözücülerle hazırlanan ekstrakları LC-MS/MS cihazı ile çalışılarak içerdiği fenolik bileşiklerin türü ve miktar tayinleri yapıldı. Elde edilen sonuçlara göre M. officinalis bitkisinin yoğun olarak Protokateşuik Asit, Kafeik Asit, Siringik Asit ve Jaseosidin bileşiklerine sahip olduğu görüldü. Ayrıca iyi oranda jasmonik asit, salisilik asit, p-Kumarik asit ve trans-Ferulik asit içeriği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Phenolic compounds are aromatic bioactive organic compounds containing aromatic rings and hydroxyl groups, which provide protection against environmental stresses and support structural integrity in plants, and stand out with their strong antioxidant, anti-inflammatory and antimicrobial effects in human health. Various studies suggest that Melissa officinalis L has a high amount of antioxidant activity thanks to its chemical compounds containing high amounts of flavonoids, rosmaric acid, gallic acid, phenolic contents. M. officinalis L (Lamiaceae) is popularly used for digestive, carminative, antispasmodic, sedative, analgesic, tonic and diuretic properties as well as functional gastrointestinal disorders. This thesis was carried out to determine the antioxidant properties of M. officinalis. In this study, the antioxidant properties of the samples obtained from Turkey and Cyprus were determined by various solvent and extraction methods. In order to determine the antioxidant capacity, 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH) and 2,2'-Azino-bis (3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS ) radical scavenging effect were analysed. Phenolic and flavonoid compounds were determined as total phenolic and flavonoid content by spectrophotometric methods. According to the results obtained at the end of the study, total phenolic compound content was highest in Cyprus and Turkey samples by shaking water bath extraction prepared with ethyl acetate solvent. In the determination of DPPH radical scavenging power, it was observed that the shaking water bath method was more efficient for the samples. In Cyprus samples prepared at 1000 µg/mL concentration, methanol solvent (90.83 ± 0.21 µg/mL) was more efficient, while ethyl acetate solvent (90.41 ± 0.14 µg/mL) showed higher activity in Turkey samples. All Turkish and Cypriot samples of M. officinalis prepared with different methods and solvents at a concentration of 1000 µg/mL were found to have very high ABTS radical scavenging properties. The data obtained showed that methanol shaking water bath extracts prepared for Cyprus (92.5% ± 0.13 µg/mL) and Turkey (92.96% ± 0.26 µg/mL) samples had the highest activity. The extracts of M. officinalis prepared by different methods and solvents were analysed by LC-MS/MS and the types and quantities of phenolic compounds were determined. According to the results obtained, M. officinalis plant was found to have Protocatechuic Acid, Caffeic Acid, Siringic Acid and Jaseosidin compounds. In addition, good content of jasmonic acid, salicylic acid, p-coumaric acid and trans-ferulic acid was determined.