Endüstriyel yapıların çevresel sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of industrial buildings in terms of environmental sustainability
- Tez No: 957482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DOBRUCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çevresel sürdürülebilirlik gelecek nesillere daha temiz ve sağlıklı bir çevre hazırlama ve doğal kaynakları uzun vadede koruma altına alma sorumluluğudur. Bu bağlamda çevre, dünyada yaşayan her bireyin, kurumun ya da ülkenin ortak paydaşıdır. Yapılan her eylemin, üretilen her ürün ve hizmetin, işletilen her sürecin, hayata geçirilen her uygulamanın çevre üzerinde olumlu ya da olumsuz etkisi bulunuyor. Bu bağlamda, sanayi, ulaşım, enerji, otomotiv, kimya, gıda, tarım, moda, giyim vb. gibi sektörlerin tamamında çevresel sürdürülebilirlik için atılacak birçok adım olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin Kocaeli İli gibi sanayinin yoğun olduğu bir ilde güneş panelleri gibi enerji dönüşümü, Yağmur sularının toplanarak geri dönüşümün sağlanması gibi etkenler çevresel sürdürülebilir ve sorumlu uygulamalarıyla oluşturulması da yine çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltan çalışmalar olacaktır. Sürdürülebilirliğinin İnşaat Sektörüne Sağlayacağı Yararlarla Beraber Sektörde Yer Alan Firmalara Sağlayacağı Fırsatların Ve Tehditleri Tespiti, Uygulamada Karşılaşabilecek Zorluklara Karşı Alınabilecek Önlemlerin Belirlenmesi, Ülke ekomisi katkıları gibi temel konuların belirlenmesi ve Çevresel sürdürülebilirlik özellikle kurumsal sürdürülebilirlik farkındalığı yüksek olan işletmeler için kritik öneme sahip. Her bir şirketin, faaliyetlerini çevre ile uyumlu hale getirmek için yapabileceği çalışmaların irdelenmesi
Özet (Çeviri)
Environmental sustainability is the responsibility of preparing a cleaner and healthier environment for future generations and protecting natural resources in the long term. In this context, the environment is the common stakeholder of every individual, institution or country living in the world. Every action taken, every product and service produced, every process operated, every practice implemented has a positive or negative impact on the environment. In this context, industry, transportation, energy, automotive, chemistry, food, agriculture, fashion, clothing, etc. We can say that there are many steps to be taken for environmental sustainability in all sectors such as. For example, in an industrially dense city such as Kocaeli, factors such as energy conversion such as solar panels and recycling by collecting rainwater will be implemented with environmentally sustainable and responsible practices, which will also reduce the negative effects on the environment. Determining the benefits that sustainability will provide to the construction sector as well as the opportunities and threats it will provide to the companies in the sector, determining the measures that can be taken against the difficulties that may be encountered in practice, determining the basic issues such as contributions to the country's economy and environmental sustainability are of critical importance, especially for businesses with high corporate sustainability awareness. Examining the work that each company can do to harmonize its activities with the environment