Le cadre général de la politique étrangère turque et les relations actuelles de la Turquie avec les pays du Moyen-Orient (2002-2011)
Türk dış politikasının genel çerçevesi ve Türkiye'nin Orta Doğu ülkeleriyle mevcut ilişkileri (2002-2011)
  1. Tez No: 957483
  2. Yazar: PELİN ALİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JEAN PAUL JOUBERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Jean Moulin (Lyon III)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye bugün dünyanın en çok konuşulan ülkelerinden biri. Uluslararası toplum ve uluslararası basın tarafından yükselen bir güç olarak kabul ediliyor. Yeni dış politikası ve büyüyen ekonomisiyle uluslararası siyasette önemli bir yere sahip olan Türkiye, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) iktidara gelmesinden bu yana uluslararası sahnede ün kazandı. Bu ülkeyi tanımlamak için“yükselen güç”,“bölgesel güç”,“bölgesel lider”ve“parlayan yıldız”kavramları kullanılıyor. Türkiye böylece özellikle Arap halkı için bir çekim merkezi haline geldi.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the most talked-about countries in the world today. It is recognized as a rising power by the international community and the international press. With its new foreign policy and growing economy, Turkey has gained prominence on the international stage since the Justice and Development Party (AKP) came to power. Terms such as“rising power,”“regional power,”“regional leader,”and“shining star”are used to describe this country. Turkey has thus become a center of attraction, particularly for the Arab people.