Ortaokul öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı, ergen ebeveyn ilişki niteliği ve yaşam doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The relationship between digital game addiction, adolescent parent-child relationship quality, and life satisfaction among middle school students
- Tez No: 957508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı düzeyleri ile yaşam doyumu ve ergen-ebeveyn ilişki niteliği arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Türkiye'de bir devlet okulunda öğrenim gören 429 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”,“Çocuklar için Yaşam Doyumu Ölçeği”ve“Ergen-Ebeveyn İlişki Niteliği Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra ANOVA, LSD, Scheffe ve Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin dijital oyun oynama süresi arttıkça yaşam doyumu düzeylerinin azaldığı; dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin ise anlamlı biçimde yükseldiği tespit edilmiştir. Ayrıca, dijital oyun bağımlılığı ile yaşam doyumu arasında negatif; olumlu ebeveyn ilişkileri ile yaşam doyumu arasında ise pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Dijital oyun bağımlılığı alt boyutlarının birbirleriyle yüksek düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, çocukların dijital oyun oynama alışkanlıklarının yaşam doyumu ve aile ilişkileri açısından önemli etkiler yarattığı, ailelerin ve okulların bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationships between middle school students' levels of digital game addiction and their life satisfaction and adolescent-parent relationship quality. The study was conducted using a correlational survey model. The study group consisted of 429 middle school students enrolled in a public school in Turkey during the 2024-2025 academic year. The data collection tools used were the“Digital Game Addiction Scale,”the“Life Satisfaction Scale for Children,”and the“Adolescent-Parent Relationship Quality Scale.”In addition to descriptive statistics, ANOVA, LSD, Scheffe, and Pearson correlation analyses were used in the analysis of the data. According to the research results, it was found that as the duration of digital game playing increased, life satisfaction levels decreased, while digital game addiction levels increased significantly. Furthermore, negative relationships were found between digital game addiction and life satisfaction, while positive relationships were found between positive parent-child relationships and life satisfaction. It was determined that the sub-dimensions of digital game addiction were highly related to each other. Based on the findings, it was concluded that children's digital game playing habits have significant effects on life satisfaction and family relationships, and that families and schools need to be made aware of this issue.