Benliğin ayrımlaşmasında sosyal zeka ve öz şefkat ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between social intelligence and self-compassage in self-differentiation
- Tez No: 957507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELMAS MERVE MALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı benliğin ayrımlaşmasında sosyal zeka ve öz şefkat ilişkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma verileri 282 kadın ve 137 erkek, toplamda 419 kişiden toplanmıştır. Katılımcılara Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği, Sosyal Zeka Ölçeği ve Öz Şefkat Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Yapılan analiz sonuçlarında öz şefkat, sosyal zeka ve benliğin ayrımlaşması değişkenleri arasındaki ilişkilere bakıldığında öz şefkat ile sosyal zeka arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki, öz şefkat ile benliğin ayrımlaşması arasında anlamlı ve pozitif yönde güçlü bir ilişki ve sosyal zeka ile benliğin ayrımlaşması arasında da anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır. Benliğin ayrımlaşması düzeyi cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermekte; kadın katılımcıların toplam benlik ayrımlaşması puanları erkeklere kıyasla daha düşük düzeydedir. Medeni durum açısından evli bireylerin benlik ayrımlaşması düzeylerinin bekârlardan anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Sosyal zeka düzeyi eğitim düzeyi, çalışma durumu ve medeni duruma göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Lisans ve lisansüstü eğitim düzeyine sahip bireylerin sosyal bilgi süreci, sosyal beceri ve genel sosyal zeka puanları, ilköğretim mezunu bireylerden anlamlı düzeyde daha yüksektir. Sonuç: Hem sosyal zeka hem de öz şefkat, bireyin benliğini sağlıklı bir şekilde yapılandırmasında ve ayrımlaştırmasında önemli rol oynamaktadır. Bu araştırma, benliğin ayrımlaşmasını etkileyen psikolojik değişkenleri anlamada sosyal zeka ve öz şefkatin birlikte ele alınmasının önemini vurgulamakta ve alana yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine the relationship between social intelligence and self-compassion in differentiation of the self. Method: The research data were collected from 282 women and 137 men, a total of 419 individuals. Informed Consent Form, Demographic Information Form, Differentiation of the Self Scale, Social Intelligence Scale and Self-Compassion Scale were applied to the participants. Findings: When the relationships between the variables of self-compassion, social intelligence and differentiation of the self were examined in the analysis results, a significant and positive relationship was found between self-compassion and social intelligence, a significant and strong positive relationship between self-compassion and differentiation of the self and a significant and positive relationship between social intelligence and differentiation of the self. The level of differentiation of the self showed a significant difference according to the gender variable; the total selfdifferentiation scores of female participants were lower than those of males. In terms of marital status, it was determined that the self-differentiation levels of married individuals differed significantly from those of single individuals. Social intelligence level shows significant differences according to education level, employment status and marital status. Individuals with undergraduate and graduate education levels have significantly higher social knowledge process, social skills and general social intelligence scores than primary school graduates. Conclusion: Both social intelligence and self-compassion play an important role in the healthy structuring and differentiation of the individual's self. This research emphasizes the importance of considering social intelligence and self-compassion together in understanding the psychological variables that affect the differentiation of the self and aims to provide a new perspective to the field.