Kur'ân-ı Kerîm'de iman kavramının anlam boyutu ve imanı korumanın önemi
The semantic dimensions of the concept of faith in the Qur'ān and the means of its preservation
  1. Tez No: 957519
  2. Yazar: FATIMA NUR FERDA GÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESAT SABIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada“iman”kavramı, klasik sözlük literatürü, temel tefsir kaynakları ve âyet-i kerîmelerin bağlamına dayalı analizler doğrultusunda çok yönlü biçimde ele alınmıştır. Kur'ân-ı Kerîm'deki kullanımı, anlam katmanları ve tefsirlerdeki farklı yorumlar üzerinden iman anlayışının teorik temelleri sistemli biçimde ortaya konmuştur. Bu bağlamda iman, sadece kalbî bir tasdik değil; aynı zamanda hem güven veren hem de güven duyan bir kimseyi ifade eden yönüyle, bireysel sorumlulukları kuşatan, ahlaki bir duruş inşa eden ve toplumsal yönelimlere şekil veren kapsamlı bir inanç bilinci olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın özgün yönü, iman kavramının muhafazası meselesine odaklanmasıdır. Bu çerçevede iman, Kur'ân-ı Kerîm'de yer alan ilkeler doğrultusunda bağlamsal olarak incelenmiş; onun nasıl korunabileceğine dair hem teorik hem pratik bir bakış açısı geliştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca modern dönemde imanî duyarlılığın zayıflamasına yol açan etkenlere de temas edilerek, kavramın çağdaş bağlamda korunmasına yönelik değerlendirmelere yer verilmiştir. Böylece çalışma, imanın sürekliliğini sağlamaya yönelik farkındalık oluşturarak, İslâmî düşünce literatürüne mütevazı bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of īmān (faith) as presented in the Qur'ān through a multidimensional analysis grounded in classical lexical sources, major exegetical works, and contextual interpretation of relevant verses. Rather than treating īmān as a merely abstract or theological term, the study explores its theoretical foundations by analyzing its Qur'ānic usage, semantic depth, and the diversity of commentary in the tafsir tradition. In this context, īmān is understood not only as an inner affirmation of the heart but also, based on its etymology, as both giving and receiving trust. Accordingly, it is evaluated as a comprehensive awareness of belief encompassing individual responsibility, ethical orientation, and social impact. The distinctive contribution of this research lies in its focus on the preservation of faith. The concept of īmān is examined contextually in accordance with Qur'ānic principles, and the study develops both theoretical insights and practical approaches for its maintenance. It also addresses contemporary challenges that weaken faith sensitivity and reflects on how īmān can be preserved today. By doing so, the thesis aims to raise awareness about the continuity of faith and offer a modest contribution to the broader field of Islamic thought.