Trakya Üniveritesi, diş hekimliği fakültesi öğrencilerinin diş hekimliğinde yapay zeka kullanımına karşı tutum ve farkındalıklarının araştırılması
A study on the attitudes and awareness of dental students at Trakya University regarding the use of artificial intelligence in dentistry
- Tez No: 957518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN CAN ÇANAKÇİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma öğrencilerin diş hekimliğinde yapay zekanın kullanımı hakkında bilgi seviyelerini ve klinik kullanımdaki yaklaşımlarını ölçerek yapay zekanın eğitime ve klinik uygulamalara dahil edilmesi sürecine katkı sağlayacak bilgi elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu tez çalışmasıyla Trakya üniversitesi diş hekimliği 2, 3, 4 ve 5. Sınıf öğrencilerinin yapay zekanın diş hekimliği pratiğindeki kullanımı hakkında bilgi ve farkındalık düzeyleri ölçülmüştür. Çalışmaya dahil edilen öğrenci sayısı 460'tır. Anket çalışması katılımcıların yapay zeka hakkındaki genel bilgi seviyelerinin, yapay zekanın diş hekimliği pratiğinde gelecekteki kullanımı hakkında yaklaşımlarının ve diş hekimliği eğitiminde yapay zekanın kullanımı hakkında olan görüşlerinin ölçüldüğü 3 bölümden oluşmaktadır. Anket çalışması tek seçenekli 20 sorudan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to obtain information that will contribute to the process of incorporating artificial intelligence into education and clinical practice by measuring students' knowledge levels and approaches to the use of artificial intelligence in dentistry. This thesis study measured the knowledge and awareness levels of Trakya University dentistry students in their 2nd, 3rd, 4th, and 5th years regarding the use of artificial intelligence in dental practice. The number of students included in the study was 460. The survey consists of three sections that measure participants' general knowledge levels about artificial intelligence, their approaches to the future use of artificial intelligence in dental practice, and their opinions on the use of artificial intelligence in dental education. The survey consists of 20 single-choice questions.