Çingene damgası: Etnik kimlik ve sınıf bağlamında nitel bir araştırma
The 'Gypsy' stigma: A qualitative study in the context of ethnic identity and class
- Tez No: 957525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışma, Roman kimliğinin“Çingene”kategorisi üzerinden stigmatize edilmesiyle başlayan sembolik dışlanmanın, kamusal alanda görünürlük ve yurttaşlık taleplerine yönelik stratejik kimlik müzakerelerine nasıl evrildiğini ortaya koymaktadır. Eğitime ve istihdama erişimde yaşanan eşitsizliklerin, kültürel ve sosyal sermaye eksikliğiyle nasıl bütünleştiği gösterilmekte; bu bağlamda, Roman-Çingene bireylerin yapısal olarak formel işgücü piyasasının dışında bırakıldıkları ve suçla özdeşleştirilerek hem mekânsal hem de toplumsal olarak damgalandıkları tespit edilmektedir. Öte yandan, Roman-Çingene kadınların deneyimleri, sınıfsal sömürü ile ataerkil tahakkümün iç içe geçtiği çok boyutlu bir ezilme rejimi içerisinde değerlendirilmektedir. Kadınların gündelik yaşamlarında geliştirdikleri görünmez direniş biçimleri, bu tez kapsamında sessiz ama etkili karşı-stratejiler olarak kavramsallaştırılmaktadır.“Türklük”söylemine yönelim, tanınma arzusu ile hayatta kalma stratejilerinin kesiştiği bir ideolojik uyum biçimi olarak değerlendirilmekte; bu yönelim, yalnızca bir asimilasyon eğilimi değil, aynı zamanda yapısal tahakküme karşı geliştirilen bir özneleşme pratiği olarak ele alınmaktadır. Bu çerçevede çalışma, Roman-Çingene topluluğunu yalnızca edilgen bir mağduriyet konumuna indirgememekte; aksine, dışlanma rejimlerine karşı gündelik yaşamda geliştirilen mücadele, müzakere ve özneleşme biçimlerini açığa çıkararak, ele aldığı toplumsal yapının çoğul, çelişkili ve dinamik doğasına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study reveals how the symbolic exclusion initiated through the stigmatization of Roman identity under the category of“Gypsy”has evolved into strategic identity negotiations aimed at visibility in the public sphere and claims to citizenship. It demonstrates how inequalities in access to education and employment intersect with the lack of cultural and social capital; in this context, it is identified that Roman-Gypsy individuals are structurally excluded from the formal labor market and stigmatized both spatially and socially through their association with criminality. Furthermore, the experiences of Roman-Gypsy women are examined within a multidimensional regime of oppression, where class-based exploitation and patriarchal domination intertwine. The invisible forms of resistance developed by women in their daily lives are conceptualized within this thesis as silent yet effective counter-strategies. The orientation toward the discourse of“Turkishness”is interpreted as a form of ideological adaptation shaped by the intersection of a desire for recognition and survival strategies; this orientation is regarded not merely as a tendency toward assimilation, but also as a practice of subjectivation developed in response to structural domination. In this framework, the study does not reduce the Roman-Gypsy community to a position of passive victimhood; on the contrary, by uncovering the forms of struggle, negotiation, and subjectivation developed in everyday life against regimes of exclusion, it sheds light on the plural, contradictory, and dynamic nature of the social structure under examination.