Bir alt kültür temsili olarak Adult Swim animasyonları
Adult Swim animations as a representation of subculture
  1. Tez No: 957526
  2. Yazar: OZAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURTAZA TALHA ALTINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amerikan televizyon animasyonunun tarihsel gelişimi, yalnızca teknik yenilikler ve estetik biçimlenmelerle değil, aynı zamanda medya üzerindeki sansür, ideolojik kontrol ve kültürel kodlarla da şekillenmiştir. 20. yüzyılın başlarından itibaren çocuklara yönelik güvenli içerik anlayışıyla sınırlandırılan animasyon türü, uzun yıllar boyunca beyaz, heteronormatif, orta sınıf ideolojisini yeniden üreten bir temsil alanı olarak kurgulanmıştır. Erken dönem Amerikan animasyonlarında cinsellik, sınıf ayrımı ve ırksal temsiller gibi toplumsal konuları ele alan içerikler sansür politikalarıyla denetim altına alınmış; bu durum anlatı yapılarının kısıtlanmasına yol açmıştır. Ancak 2001 yılında Cartoon Network'ün gece yarısı kimliği olarak kurulan Adult Swim, alternatif estetik yaklaşımları ve aykırı anlatı biçimleriyle televizyon animasyonuna yeni bir yön kazandırmıştır. Bu tez, Adult Swim animasyonlarının alt kültür temsil biçimlerini inceleyerek, grotesk mizah, düşük üretim estetiği ve anlatı yapıları aracılığıyla hegemonik kültüre karşı nasıl bir söylem kurduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda Walter Lantz, Max Fleischer ve Hanna-Barbera gibi erken dönem stüdyoların ideolojik üretim pratikleri ve bu yapımların sansürle olan ilişkisi analiz edilmiştir. Ardından, Adult Swim platformuna ait animasyonlarda (örneğin Moral Orel, Superjail! ve Smiling Friends) öne çıkan karakterler, alt kültürel direnişin temsilleri olarak ele alınmıştır. Louis Althusser'in devletin ideolojik aygıtları kavramı, Antonio Gramsci'nin hegemonya kuramı ve Dick Hebdige'in alt kültür çözümlemeleri çerçevesinde, söz konusu animasyonların hegemonik yapıya karşı geliştirdiği anlatı stratejileri çözümlenmiştir. Tez, Adult Swim animasyonlarının yalnızca ana akım dışı bir anlatı dili yaratmakla kalmayıp, aynı zamanda kültür endüstrisinin sınırları içinde kalarak alt kültürü metalaştırma riski taşıdığı sonucuna ulaşmaktadır. Bu çelişkili yapı, günümüz medya ortamında alt kültür ve ideoloji ilişkisini tartışmak açısından önemli bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The historical development of American television animation has been shaped not only by technical innovations and aesthetic forms, but also by censorship, ideological control, and cultural codes imposed on media. From the early 20th century onward, animation was largely confined to the notion of safe content for children, serving for many years as a representational domain that reproduced white, heteronormative, middle-class ideology. Early American animations were regulated through censorship policies that excluded social issues such as sexuality, class distinctions, and racial representation from their narratives, leading to the restriction of storytelling structures. However, with the establishment of the Adult Swim platform under Cartoon Network in the early 2000s, television animation underwent a redirection through alternative aesthetic approaches and subversive narrative forms. This thesis aims to examine how Adult Swim animations construct a counter-hegemonic discourse through grotesque humor, low-production aesthetics, and unconventional storytelling strategies, representing forms of subcultural expression. In this context, the ideological production practices of early studios such as Walter Lantz, Max Fleischer, and Hanna-Barbera, as well as their relationship with censorship, have been analyzed. Subsequently, prominent characters in animations from the Adult Swim platform (such as Moral Orel, Superjail!, and Smiling Friends) are examined as representations of subcultural resistance. Drawing on Louis Althusser's concept of ideological state apparatuses, Antonio Gramsci's theory of hegemony, and Dick Hebdige's analyses of subculture, the narrative strategies developed by these animations in response to hegemonic structures are scrutinized. The thesis concludes that Adult Swim animations not only create a narrative language outside the mainstream but also risk commodifying subculture while operating within the boundaries of the culture industry. This contradictory structure constitutes a significant case for discussing the relationship between subculture and ideology in today's media environment.