Adaptation, identity and authorship in Charlie Kaufman's Adaptation and Synecdoche, New York
Charlie Kaufman'ın Adaptation ve Synecdoche, New York filmlerinde adaptasyon, kimlik ve yazarlık
  1. Tez No: 957524
  2. Yazar: DOĞUKAN AĞCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ERSÖZ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çağdaş sinemanın en özgün yazar-yönetmenlerinden biri olan Charlie Kaufman katmanlı ve öz-düşünümsel anlatılarıyla tanınır. Filmleri, kurgu ile gerçeklik, sanatçı ile sanat eseri arasındaki sınırları bulanıklaştırarak karakterlerin psikolojik ve varoluşsal mücadelelerini gözler önüne serer. Kaufman'ın iki önemli filmi olan Adaptation (2002) ve Synecdoche, New York (2008), Kaufman'ın yazarlık sürecine olan ilgisini ortaya koyarak adaptasyon kavramının doğasına dair fikirler sunar. Adaptation filminde Kaufman, senaryoya kendisini kurmaca bir karakter olarak dahil ederek, Susan Orlean'ın The Orchid Thief (1998) adlı kitabını sinemaya uyarlarken yaşadığı korkuları ve kaygıları dramatize eder. Kitabı uyarlamaya çalışan ana karakter, aynı zamanda kendisini hayatın zorluklarına uyarlamak zorundadır. Film, adaptasyonun çeşitli anlamlarını sorgular, onu kimlik ve yazarlıkla ilişkilendirir ve bu süreçleri keşif ve dönüşüm biçimleri olarak ele alır. Synecdoche, New York filminde ise Kaufman, bir tiyatro yönetmeninin sonsuz bir oyun için New York şehrinin birebir bir kopyasını inşa etmesi üzerinden, adaptasyon ve yazarlıkla ilgili varoluşsal temaları ele alır. Bitmek bilmeyen provalar yoluyla, ana karakter hem kendisini hem de sanatını sürekli olarak hayal kırıklıkları ile dolu bir dünyaya uyarlamaya çalışır. Dolayısıyla her iki film de uyarlama ve yazarlığın çeşitli anlamlarını ve bu süreçlerin kimliğin dönüşümüyle nasıl kesiştiğini inceler. Bu tez, adaptasyon çalışmalarına önemli katkılar sunan yapısalcı ve post-yapısalcı kavramlar (dialojizm, metinlerarasılık ve yazar işlevi gibi) aracılığıyla, Kaufman'ın adaptasyonu nasıl karmaşık ve dönüştürücü bir eylem olarak ele aldığını inceler. Böylece, her iki film de yazarlık sürecinin kişisel ve toplumsal kimliği nasıl oluşturduğunu, dönüştürdüğünü ve yeniden tanımladığını gösterir.
Özet (Çeviri)
Charlie Kaufman is one of contemporary cinema's most distinctive writer-directors, known for his self-reflexive and layered narratives. His films blur the boundaries between fiction and reality, artist and artwork, exposing the psychological and existential struggles of the characters. His two major films, Adaptation (2002) and Synecdoche, New York (2008), highlight his interest in the authorship process and serve as reflections on the nature of adaptation. In Adaptation, Kaufman inserts a fictionalized version of himself into the screenplay, dramatizing his fears and doubts while adapting Susan Orlean's The Orchid Thief (1998) into a film. As the protagonist attempts to adapt the book, he must adapt himself to life's difficulties. Exploring the various meanings of adaptation, the film connects it to identity and authorship as processes of exploration and transformation. Further, in Synecdoche, New York, Kaufman turns to existential themes surrounding adaptation and authorship through the story of a theatre director who builds a life-size replica of New York City for an endless play. Through never-ending rehearsals, the protagonist tries to adapt himself and his art to a painful world that continually disappoints him. Therefore, both films explore the multiple meanings of adaptation and authorship as they intersect with identity transformation. Using structuralist and post-structuralist concepts such as dialogism, intertextuality, and author-function that provide significant insight into adaptation studies, this thesis argues how Kaufman portrays adaptation as a fragmented and transformative act. Thus, both films illustrate how the authorship process constructs, transforms, and redefines personal and social identity.