Bellek, mekân ve temsil biçimleri üzerinden anıt heykelin dönüşümü
The transformation of monumental sculpture through memory, space, and forms of representation
- Tez No: 957531
- Danışmanlar: PROF. DEVABİL KARA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu sanatta yeterlik çalışması,“Bellek, Mekân ve Temsil Biçimleri Üzerinden Anıt Heykelin Dönüşümü”başlığı altında, anıt kavramını klasik ve ideolojik temsil kalıplarından arındırarak; sanatın eleştirel, katılımcı ve mekâna özgü ifade biçimleri doğrultusunda kuramsal ve sanatsal açıdan yeniden değerlendirmektedir. Bellek burada, yalnızca geçmişin edilgen bir kaydı değil; beden, zaman ve mekân etkileşiminde sürekli yeniden üretilen dinamik bir oluşum olarak ele alınmıştır. Anıt ise, bu çoğul bellek süreçlerinin deneyimlenebilir, düşünsel katılıma ve toplumsal karşılaşmalara açık bir karşılaşma mekânı olarak kavramsallaştırılmaktadır. Bu kuramsal zemin doğrultusunda sanatçı tarafından geliştirilen anıt heykel projeleri, farklı kamusal alan ve bağlamlara yönelik tasarım önerileri ve sanatsal araştırma çalışmaları biçiminde geliştirilmiştir. Sanatta yeterlik çalışmasının temel uygulama odağını ise, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin kamusal giriş mekânına özgü olarak tasarlanan anıt projesi oluşturmaktadır. Bu amaçla, anıt kavramı, bireysel ve kolektif hafızanın güncel ve çoğul inşa süreçleri içerisinde konumlanan bir mekânsal deneyim alanı olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This Doctorate in Fine Arts dissertation, titled“The Transformation of Monumental Sculpture Through Memory, Space, and Forms of Representation,”is re-evaluating the concept of the monument by separating it from classical and ideological representational frameworks, and by grounding it in critical, participatory, and site-specific artistic modes of expression, both theoretically and artistically. Memory here is not merely a passive record of the past; it is understood as a dynamic formation that is constantly reproduced through the interaction of body, time, and space. The monument, on the other hand, is conceptualised as an encounter space that is open to experiential, intellectual participation and social encounters, where these multiple memory processes can be experienced. In line with this theoretical framework, the artist has developed monumental sculpture projects, design proposals for different public spaces and contexts, and artistic research studies. The main practical focus of this Doctorate in Fine Arts dissertation is a monument project specifically designed for the public entrance area of Marmara University Pendik Training and Research Hospital.