İnmeli hastalarda baş boyun ve üst ekstremite bazı yüzeyel kaslarının spastisite oluşum sürecinin biyomekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the biomechanical characteristics of the formation process of spasticity in some superficial muscles of the head, neck and upper extremities in patients with stroke
- Tez No: 957535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK CİHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİHA SEDA ADANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnme sonrası spastisitenin oluşum ve gelişim sürecinde kasların biyomekanik özellikleri anatomik ve fizyolojik açıdan değişimler gösterdiği bilinmektedir. MyotonPRO kasların viskoelastisite değerlerini ölçen kaydeden kolay uygulanabilir invaziv olmayan el tipi dijital bir palpasyon cihazıdır. Mevcut çalışmada inmeli hastalarda spastisiteden etkilenen kas gruplarının biyomekanik özelliklerinin MyotonPRO cihazı ile değerlendirerek bu cihazın spastisite değerlendirme sürecinde güvenilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Mevcut çalışma öncesinde Gaziantep Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı alındı (Karar no: 2024/180). Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 10.06.2024-10.06.2025 tarihleri arasında inme sebebiyle nöroloji polikliniğinde yatarak tedavi gören hastalar dâhil edildi. MyotonPRO cihazıyla, yirmi iki erkek 11'i kadın olmak üzere toplamda 33 hastanın (ort yaş: 66,56 ± 12,75) baş-boyun ve üst ekstremite kaslarının tonus, elastikiyet ve sertlik ölçümleri akut ve subakut dönem olmak üzere iki defa gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
It is known that during the development and progression of post-stroke spasticity, the biomechanical properties of muscles undergo anatomical and physiological changes. The MyotonPRO is a non-invasive, handheld digital palpation device that easily and reliably measures and records the viscoelastic properties of muscles. This study aimed to evaluate the biomechanical properties of muscle groups affected by spasticity in stroke patients using the MyotonPRO device, and to assess the reliability of this device in the spasticity evaluation process. Prior to the study, ethical approval was obtained from the Gaziantep University Clinical Research Ethics Committee (Decision No: 2024/180). The study included patients who were hospitalized in the neurology clinic of Gaziantep University Faculty of Medicine Hospital between 10.06.2024 and 10.06.2025 due to stroke. Using the MyotonPRO device, tone, elasticity, and stiffness measurements were conducted on head-neck and upper extremity muscles in a total of 33 patients (22 males and 11 females, mean age: 66.56 ± 12.75) during both the acute and subacute phases.