Uluslararası hukuk yönünden paralı askerlik ve özel askeri ve güvenlik şirketleri
Mercenaries and private military and security companies within the context of international law
- Tez No: 957536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İBRAHİM AKKUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmadaki amaç; uluslarası hukuk çerçevesinde özel askeri ve güvenlik şirketlerini (ÖAGŞ) düzenleyen az sayıdaki uluslararası metinlerin incelenmesi ve özel askeri ve güvenlik şirketlerinin uluslararası hukuk kurallarına aykırı davranışlarına ilişkin sorumluluğun nasıl olacağını ortaya çıkarmaktır. Son yıllarda küresel çarpta hızla artan özel askeri ve güvenlik şirketlerinin hem devletler arasındaki uluslararası ilişkiler kapsamında problemler ortaya çıkarmış hem de uluslarası hukuk çerçevesinde farklı sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Gerçekten de özellikle özel askeri ve güvenlik şirketlerinin uluslararası hukuk kurallarına aykırı davranışlarına ilişkin sorumluluğun nasıl olacağı problemi; bu konuyu düzenleyen ve devletlerin çoğunlu tarafından imzalanarak yükümlülük altına altınan uluslararası bir sözleşmenin olmaması bu sorunun çözülmesi amacını önemli hale getirmiştir. Bu çalışmadaki amaç doğrultusunda, nitel araştırma yöntemleri esas alınarak özel askeri ve güvenlik şirketlerinin uluslararası hukuk kapsamındaki mevcut konumu incelemeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the limited number of international instruments regulating private military and security companies (PMSCs) within the framework of international law, and to determine how these companies will be held accountable for their actions that violate international legal norms. In recent years, the rapid global proliferation of PMSCs has created problems both in inter-state international relations and within the broader scope of international law. Indeed, the specific problem of how PMSCs will be held accountable for their actions violating international law has become particularly critical because of the absence of a comprehensive international convention signed and ratified by the majority of states to regulate this issue, making its resolution a significant aim. This study examines the current position of private military and security companies within international law, based on qualitative research methods.