Ankilozan spondilitli hastalarda serum tenascin C ve vimentin seviyesi ile hastalık aktivitesi, entezit skoru ve spinal mobilite ilişkisi
Relationship between serum tenascin C and vimentin levels and disease activity, enthesis score and spinal mobility in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 957538
  2. Yazar: ZAHİDE BULDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT BUĞRA KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Ankilozan spondilit (AS) hastalarında serum tenascin-C ve vimentin düzeylerinin belirlenmesini, bu düzeylerin hastalık aktivitesi ve inflamasyon parametreleri ile olan ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya, 90 AS tanılı hasta ve yaş-cinsiyet uyumlu 90 sağlıklı birey kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Tüm katılımcılardan serum örnekleri alınarak tenascin-C ve vimentin düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. AS grubunda hastalık aktivitesi ASDAS-CRP ve BASDAI skorları ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde gruplar arası karşılaştırmalar ve biyobelirteçlerin klinik parametrelerle olan korelasyonları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine serum levels of tenascin-C and vimentin in patients with Ankylosing Spondylitis (AS) and to evaluate their relationship with disease activity and inflammation parameters. A total of 90 AS patients and 90 age- and sex-matched healthy controls were included in the study. Serum samples were collected from all participants, and tenascin-C and vimentin levels were measured using the ELISA method. Disease activity in AS patients was assessed using ASDAS-CRP and BASDAI scores. Statistical analyses included group comparisons and correlation analyses between biomarkers and clinical parameters.