Ankilozan spondilitli hastalarda serum resistin düzeylerininin tnf-alfa, hastalık aktivitesi ve yaşam kalitesiyle ilişkisi
The relationship between serum resistin levels and tnf-alpha, disease activity and quality of life in ankylosing spondylitis patients
  1. Tez No: 453857
  2. Yazar: BEŞİR ŞAHİN İNCEER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç : Ankilozan spondilit(AS), eşlik eden komorbiditeleri nedeniyle sistemik bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Hastalık tutulum yerine göre yaşam kalitesini belirgin olarak kısıtlamaktadır. Takipte klinik ve laboratuar parametreler kullanılmaktadır. En sık kullanılan laboratuar belirteçleri eritrosit sedimantasyon hızı(ESH) ve C-reaktif proteindir(CRP). Resistin ise, ağırlıklı olarak mononükleer fagositer sistemden salınan bir adipokindir. İnflamatuar süreçlerde düzeylerinin arttığı gösterilmiştir. Çalışmamızda AS hastalarında serum resistin düzeylerinin serum Tümör nekrozis faktör-alfa(TNF-α), hastalık aktivitesi ve yaşam kalitesiyle ilişkisinin araştırılması planlandı Yöntem : Çalışmamızda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon(FTR) Anabilim Dalı polikliniğine Ağustos 2015- Ağustos 2016 tarihleri arasında başvuran, ankilozan spondilit tanısıyla takipli 80 hasta yer aldı. Bu hastalar 39 steroid olmayan antiinflamatuar ilaç(SOAİİ) kullanan ve 41 anti-TNF alfa ilaç kullanan olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Ayrıca AS olmayan sağlıklı bireylerden oluşan 40 kişilik kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylerin demografik verileri kaydedildi, hastalık aktivite ölçekleri(BASDAİ, BASFİ, BASMİ, ASDAS-ESR, ASDAS-CRP), yaşam kalitesi ölçekleri(AS-QoL, NHP, BDÖ) dolduruldu, serum resistin, TNF-alfa ve CRP düzeyleri ölçüldü. İstatistiksel veriler; SOAİİ grubu, anti-TNF alfa grubu ve kontrol grubu olarak üçlü karşılaştırma ve ayrıca AS'li hasta grubu ve kontrol grubu olarak ikili karşılaştırmalar yapılarak elde edildi. Bulgular : Çalışmamızda 39 SOAİİ kullanan, 41'i anti-TNF alfa kullanan 80 AS hastası ve 40 sağlıklı bireyden oluşan toplam 120 birey yer aldı Üç grup karşılaştırıldığında; cinsiyet, VKİ ve sigara kullanım özellikleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu(sırasıyla p değerleri p=0,857, p=0,261 ve p=0,556). Resistin düzeylerinde her üç grup ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır(p:0,123).
Özet (Çeviri)
Objectives: The Ankylosing spondylitis(AS) is considered as a systemic disease because of concomittant comorbidities. This disease can badly effect quality of life according to involved site of body. Follow-up of it is made by clinical and laboratory parameters. The most commonly used laboratory parameters are erythrocyte sedimetation rate(ESR) and C-reactive protein(CRP). Resistin is an adipokine which almost always secreted from mononuclear fagositary system. Level of resistin has been shown to increase in inflammatory processes. In our study, we aimed to search for relationship between serum resistin levels and tumor necrosis factor-alpha(TNF- α), disease activity, and quality of life in AS patients. Methods: Eighty ankylosing spondylitis patients enrolled in our study who had been admitted to d epartment of Physical Medicine and Rehabilitation(PMR) Clinic at Canakkale Onsekiz Mart University Hospital between August 2015 and August 2016. All patients were divided into two groups as 39 nonsteroid anfiinflammatory drug (NSAIID) using group and 41 anti-TNF alpha using group. There was also control group formed by 40 healthy controls who have no AS. Demographic data of all participants were recorded, and then disease activity measures(BASDAI, BASFI, BASMI, ASDAS-ESR, ASDAS-CRP), quality of life measures (AS-QoL, NHP, BDI) were calculated and serum resistin, TNF-alpha and CRP levels were measured. Statistical analyses were done comparing both between three groups (NSAID group, anti-TNF alpha group, control group) and also between two groups (AS group and control healthy group) Results: There were 120 participants enrolled in our study composed of NSAID using 39 patients, anti-TNF alpha using 41 patients, and healthy 40 control patients. When we compare between three groups, there were no statistically significant differrences in sex, BMI, and smoking usage parameters (p values in order of p=0,857, p=0,261 ve p=0,556). There was no statistically significant difference between mean values in three groups for resistin levels(p:0,123).