Beceri transferinde antrenör ve dijital platformun etkisi: Yüzme sporunda çıkış tekniğinin öğretilmesi
The effect of trainer and digital platform on skill transfer: Teaching the start technique in swimming sport
  1. Tez No: 957589
  2. Yazar: MÜCAHİT KUTAY GÖRENLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MELİHA CANPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, yüzme çıkış tekniğinin öğretiminde geleneksel öğretim yöntemleri ile teknoloji destekli öğretim yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırmada, bireylerin teknik beceri gelişimi, motivasyon düzeyleri ve fiziksel benlik algılarındaki değişimler ölçülerek, teknolojik destekli öğretimin etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada, nicel veri toplama tekniklerine dayalı olarak, betimsel tarama modeli ile deneysel uygulama bir arada kullanılmıştır. Uygulama kısmı randomize kontrollü deneysel bir desenle yürütülmüştür. Çalışmamızda,“Sporda Güdülenme Ölçeği”,“Kendini Fiziksel Tanımlama Envanteri”ve yüzme çıkış tekniğine özel hazırlanmış bir kontrol listesi aracılığıyla veri toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ege Üniversitesi'nde öğrenim gören ve yüzme dersi alan 18-25 yaş aralığındaki 38 kontrol ve 42 deney grubu olmak üzere toplam 80 gönüllü öğrenci oluşturmuştur. Araştırma verileri, Ege Üniversitesi Prof. Dr. Sermed Akgün Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu'nda, sekiz haftalık antrenman sürecinde toplanmıştır. Ders programı hem deney hem de kontrol grubu için aynı haftalık planla yürütülmüştür. Deney grubuna yalnızca video ve görsel materyallerle teknoloji destekli öğretim uygulanmış; kontrol grubuna ise klasik öğretmen/antrenör merkezli geleneksel yöntemle yüzme çıkış tekniği öğretilmiştir. Uygulama öncesi ve sonrası olmak üzere tüm katılımcılara ölçekler uygulanmıştır. Ayrıca ön test ve son test çıkış çalışmaları video ile kaydedilmiş ve uzmanlar tarafından hazırlanan kontrol listesi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda hem öğretmen merkezli öğretim yöntemi hem de teknoloji destekli öğretim yöntemi, öğrencilerin balıklama çıkış tekniği becerilerini geliştirmede etkili bulunmuştur. Ancak, sıçrama fazı gibi teknik detayların uygulandığı bölümlerde öğretmen merkezli yöntemin anlamlı düzeyde daha yüksek performans sağladığı saptanmıştır. Motivasyon düzeylerine ilişkin analizlerde her iki grupta da içsel güdülenmenin arttığı, güdülenmeme düzeyinin ise azaldığı tespit edilmiştir. Ancak, gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Fiziksel benlik algısına ilişkin verilerde ise, uygulama sonunda anlamlı bir gelişim gözlenmemiştir. Ayrıca, yüzme çıkış tekniğine önceden sahip olan bireyler başlangıçta daha yüksek puanlar almış olsalar da, deneyimsiz öğrencilerin süreç boyunca daha belirgin bir gelişim sergilediği görülmüştür. Bu durum, öğretim yönteminin ön bilgiye sahip olmayan bireyler üzerindeki dönüştürücü etkisini göstermektedir. Sonuç: Bu araştırma, yüzme çıkış tekniğinin öğretiminde hem geleneksel öğretmen merkezli yöntemlerin hem de teknoloji destekli öğretim uygulamalarının etkili olduğunu ortaya koymuştur. Öğretmen rehberliğinde yapılan uygulamalar, teknik beceri aktarımında daha yüksek başarı sağlamış; teknoloji destekli yöntemler ise özellikle bireysel öğrenme hızına uyum ve tekrar imkânı açısından avantaj sunmuştur. Her iki yöntem de öğrencilerin motivasyon düzeylerinde olumlu etki yaratırken, fiziksel benlik algısında kısa süreli uygulamanın sınırlı etkisi olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler; Beceri Transferi; Antrenör Etkisi; Dijital Platform; Yüzmede Çıkış; Sporda Güdülenme; Fiziksel Benlik Algısı
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to comparatively examine traditional teaching methods and technology-assisted teaching methods in the instruction of the swimming start technique. The research seeks to reveal the impact of technology-supported instruction by measuring changes in individuals' technical skill development, motivation levels, and perceptions of physical self-concept. Materials and Methods: The study employed both a descriptive survey model and an experimental design based on quantitative data collection techniques. The experimental part of the research was conducted using a randomized controlled trial design. Data were collected using the“Sport Motivation Scale,”the“Physical Self-Description Questionnaire,”and a custom-designed checklist specifically prepared for the swimming start technique. The study sample consisted of 80 voluntary students (38 in the control group and 42 in the experimental group), aged between 18 and 25, enrolled in swimming courses at Ege University. The research was conducted over a four-week training period at Ege University's Prof. Dr. Sermed Akgün Olympic Indoor Swimming Pool. The training program was conducted with the same weekly schedule for both groups. The experimental group received technology-assisted instruction supported by video and visual materials, while the control group was taught the swimming start technique through the traditional instructor-centered method. All participants completed the measurement scales both before and after the intervention. Additionally, pre-test and post-test swimming start performances were recorded on video and evaluated using the expert-developed checklist. Findings: The findings revealed that both the traditional instructor-centered method and the technology-assisted teaching method were effective in improving students' swimming start technique. However, in phases involving technical details, such as the take-off phase, the traditional method produced significantly better performance. Analyses related to motivation levels indicated that intrinsic motivation increased and amotivation decreased in both groups, yet no significant difference was found between them. Regarding physical self-perception, no statistically significant improvement was observed at the end of the study. Moreover, although participants with prior experience in swimming starts initially scored higher, inexperienced students demonstrated more pronounced progress throughout the process. This suggests the transformative impact of the instructional method, particularly for individuals with limited prior knowledge. Conclusion: This study demonstrated that both traditional instructor-centered methods and technology-assisted teaching practices are effective in teaching the swimming start technique. Instructor-led sessions provided superior outcomes in the transfer of technical skills, while technology-assisted methods offered advantages in terms of individual learning pace and opportunities for repetition. Both methods had a positive effect on students' motivation levels, whereas the short duration of the intervention limited its impact on physical self-perception. Keywords; Skill Transfer; Coach Influence; Digital Platform; Start Technique in Swimming; Sports Motivation; Physical Self-Concept