10-14 yaş elit tenis oyuncularında nondominant forehand antrenmanlarının çift el backhand vuruşları üzerindeki beceri transferlerinin tespiti
Determination of skill transfers on the double hand backhand drives of nondominant forehand training in 10-14 years of elite tennis players
- Tez No: 674233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İLHAN ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı; 10-14 yaş elit tenis oyuncularında nondominant forehand antrenmanlarının çift el backhand vuruşları üzerindeki beceri transferlerinin etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya Türkiye spor yazarları derneği ve spor kulübü'nde tenis oynayan yaş ortalaması 12,75±1,12, boy ortalaması 156,25±12,65, vücut ağırlığı ortalaması 45,93±10,49, BMI ortalaması 18,52±1,97 olan 16 sporcu (8 kadın, 8 erkek) dominant el grubunu, yaş ortalaması 12,12±1,66, boy ortalaması 152,93±15,37, vücut ağırlığı ortalaması 44,8±14,26, BMI ortalaması 18,41±2,49 olan toplam 16 sporcu (8 kadın, 8 erkek) nondominat el grubu olmak üzere toplam 32 sporcu katılmıştır. Çalışmaya katılan tüm sporcular sağlak, çift el backhand ve tam saha, sarı top ile oynayan takım oyuncularıdır. Araştırma grubu ikiye ayrılmıştır. 1.Grup Dominant el forehand vuruş yapan oyunculardan oluşmaktadır. 2. Grup Nondominant el forehand vuruş yapan oyunculardan oluşmaktadır. Dominant el forehand vuruş antrenman programında yer alan sporcular haftada 5 gün, bir saat rutin tenis antrenman programlarına devam etmişlerdir. Bu programda dört grup yer almaktadır ve gruplar dört oyuncudan oluşmaktadır. Program sekiz hafta uygulanmıştır. Nondominant el forehand vuruş antrenman programında olan bireyler dominant grubun yaptığı antrenman programını haftada 3 gün aynı şekilde uygulamışlardır. Katılımcıların fiziksel özelliklerini belirlemek için antropometrik ölçümler yapılmıştır. Tenis becerilerinin değerlendirilmesi için Hewitt Tenis Beceri Testi uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS Statistics 24 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; To evaluate the effect of skill transfer of nondominant forehand training on double-handed backhand drives of 10-14 age elite tennis players. Working in Turkey sports writers and sports associations who play tennis in the club's average age of 12.75 ± 1.12, 12.65 ± 156.25 average height, average weight of 45.93 ± 10.49, mean BMI 18.52 ± 1 .16 athletes (8 females, 8 males) with 97, mean age 12.12 ± 1.66, average height 152.93 ± 15.37, average body weight 44.8 ± 14.26, BMI average 18 A total of 32 athletes, including 16 athletes (8 women, 8 men), nondominate hand group, 41 ± 2.49 participated. All athletes participating in the study are right-handed, double-handed backhand and full court team players playing with a yellow ball. The research group is divided into two. Group 1 Dominant hand consists of players who hit the forehand. 2nd group Nondominant consists of players with hand forehand hits. The athletes in the dominant hand forehand training program continued their routine tennis training programs for one hour, 5 days a week. There are four groups in this program and the groups consist of four players. The program was implemented for eight weeks. The individuals who were in the nondominant hand forehand training program applied the training program of the dominant group in the same way 3 days a week. Anthropometric measurements were made to determine the physical characteristics of the participants. Hewitt Tennis Skill Test was used to evaluate tennis skills. IBM SPSS Statistics 24 was used to evaluate the data.