Acil serviste pnömoni tanısı alan hastalarda sistemik inflamatuar indeks ve cevabın prognostik değeri
Prognostic value of systemic inflammatory index and inflammatory response in patients diagnosed with pneumonia in the emergency department
  1. Tez No: 957616
  2. Yazar: EREN GÖKTUĞ YÖNETCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ BAHADIRLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Pnömoni, dünya genelinde yüksek morbidite ve mortalite oranlarına yol açan ciddi bir solunum yolu enfeksiyonudur. Acil servislere başvuran pnömoni hastalarında, kötü prognoz ve mortalite riskini öngörebilmek klinik yönetim açısından büyük önem taşır. Güncel çalışmalar, sistemik inflamatuar indeks (SII) ve sistemik inflamatuar cevap indeksi (SIRI) gibi biyobelirteçlerin pnömoninin seyrini öngörmede kullanılabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada, SII ve SIRI değerlerinin acil serviste pnömoni tanısı almış hastalarda kötü sonuçları öngörme potansiyelinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metot: Bu retrospektif çalışmada, Ocak 2022 - Mayıs 2024 tarihleri arasında acil serviste pnömoni tanısı almış 18 yaş üzeri hastaların verileri incelendi. Hastaların demografik özellikleri, laboratuvar bulguları ve klinik sonuçları (yoğun bakım ihtiyacı, hastane yatış süresi, mortalite) hastane bilgi yönetim sisteminden elde edildi. SII ve SIRI değerleri, nötrofil, lenfosit, trombosit ve monosit sayılarından hesaplandı. Verilerin istatistiksel analizi, bu indekslerin kötü sonlanımı öngörme gücünü belirlemek için yapıldı. Bulgular: Çalışma kapsamında toplamda 233 pnömoni tanısı almış hasta incelenmiştir. Bu hastalardan %18.9'u (n=82) yoğun bakım ihtiyacı göstermiş, %14.2'si (n=33) ise eksitus olmuştur. SII ve SIRI değerleri analiz edildiğinde, yoğun bakım ihtiyacı olan hastalarda medyan SII değeri 4064 × 10³/μL iken, taburcu olanlarda 1154 × 10³/μL servise yatanlarda ise 1742 × 10³/μL'dir. Ayrıca, SIRI değeri de yoğun bakım yatışı yapılan hastalarda diğer iki gruptan 2.5 kat yüksektir. İstatistiksel analizlerde SIRI'nin YBÜ ve ölüm kötü sonlanımlarını öngörmede daha x yüksek bir doğruluk oranına (sırasıyla EAA: 0.76, 0.87) sahip olduğu görülmüştür. Bu bulgular, yüksek SII ve SIRI değerlerinin acil serviste pnömoni tanısı alan hastalarda kötü prognozu öngörmede anlamlı bir gösterge olabileceğini ortaya koymaktadır. Sonuç: SII ve SIRI, pnömoni tanısı almış hastalarda kötü prognozu öngörmede etkili biyobelirteçlerdir. Acil servislerde hızlı karar vermeyi desteklemek amacıyla bu indekslerin kullanımı, pnömoni hastalarının risk sınıflamasında faydalı olabilir. Çalışmanın bulguları, SII ve SIRI'nin klinik uygulamalarda etkin şekilde kullanılabilmesi için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pneumonia is a serious respiratory infection with high morbidity and mortality worldwide. Predicting the risk of poor prognosis and mortality in pneumonia patients admitted to emergency department is of great importance for clinical management. Recent studies show that biomarkers such as systemic immuninflammatory index (SII) and systemic inflammatory response index (SIRI) can be used to predict the course of pneumonia. The aim of this study was to evaluate the potential of SII and SIRI levels to predict poor outcome in patients diagnosed with pneumonia in the emergency department. Method: In this retrospective study, we analysed the data of patients aged ≥18 years diagnosed with pneumonia in the emergency department between January 2022 and May 2024. Demographic characteristics, laboratory findings and clinical outcomes (need for intensive care, length of hospital stay, mortality) were obtained from the hospital information management system. SII and SIRI values were calculated from neutrophil, lymphocyte, platelet and monocyte counts. Statistical analysis of the data was performed to determine the predictive power of these indices for poor outcome. Results: A total of 233 patients diagnosed with pneumonia were analysed in the study. Of these patients, 18.9% (n=82) required intensive care and 14.2% (n=33) died. When analysing the SII and SIRI values, the median SII value was 4064 × 10³/μL for patients requiring intensive care, 1154 × 10³/μL for those discharged and 1742 × 10³/μL for those admitted to the ward. In addition, the SIRI value was 2.5 times higher in ICU patients than in the other two groups. Statistical analyses showed that SIRI had a higher accuracy rate (AUC: 0.76, 0.87, respectively) in predicting poor ICU outcomes and death. These findings suggest that high SII and SIRI scores xii may be a useful indicator for predicting poor prognosis in patients diagnosed with pneumonia in the emergency department. Conclusion: SII and SIRI are effective biomarkers for predicting poor prognosis in patients with pneumonia. The use of these indices to support rapid decision making in emergency departments may be useful in risk stratification of patients with pneumonia. The results of this study suggest that more extensive studies are needed for the effective use of SII and SIRI in clinical practice.