Genel anestezi alan hastalarda total vücut ağırlığı ve tomografik ölçümler ile elde edilen yağsız vücut ağırlığı kullanılarak yapılan propofol indüksiyonunun anestezi derinliğine etkisi
Effect of propofol induction using total body weight and ct-measured lean body weight on anesthesia depth in patients undergoi̇ng general anesthesia
- Tez No: 957615
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Propofol indüksiyon ve idamede sıklıkla kullanılan bir anestezik ilaçtır. Propofol fazla kilolu ve obez hastalarda indüksiyon sırasında uygulanan doz miktarına bağlı olarak hipotansiyon ve miyokardiyal depresyon gibi kardiyak yan etkiler gösterebilir. İndüksiyon sırasında hemodinamik stabilite, postoperatif mortalite ve morbiditenin düşürülmesinde önemli ölçüde etkilidir. Çalışmanın birincil amacı, fazla kilolu ve obez hastalarda propofol indüksiyon dozunun total vücut ağırlığı veya tomografi ile hesaplanan yağsız vücut ağırlığı kullanılarak verilmesinin BİS (Bispektral indeks) ve Sedline kılavuzluğunda anestezi derinliğine etkisini araştırmaktır. İkincil amacımız ise; hesaplanan iki farklı propofol indüksiyon dozunun OAB (Ortalama Arter Basıncı) üzerine etkisini, hipotansiyonun (OAB25 olan 120 hasta etik kurul onayı alındıktan sonra çalışmaya dahil edildi. Tek merkezli, prospektif, randomize, kontrollü klinik bir çalışma olarak tasarlandı. Hastalar bilgisayar destekli randomizasyon yöntemiyle Grup TBW (Total Body Weight) ve Grup LBW (Lean Body Weight) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Grup TBW'ye total vücut ağırlığı ile hesaplanmış propofol dozu kullanılarak anestezi indüksiyonu planlanırken; Grup LBW'ye bilgisayarlı tomografi ile ölçülen yağsız vücut ağırlığına göre hesaplanan propofol dozu kullanılarak genel anestezi indüksiyonu yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların anestezi takip formuna hemodinamik parametreler, BİS ve Sedline değerleri, BİS50 hasta sayısı, anestezi indüksiyon ilaç ve dozları, hipotansiyon tedavisi, yapılan ek doz ve indüksiyon başlangıcı ile LMA takılması arasındaki geçen zaman kayıt altına alındı. Bulgular: Uygulanan doz sonrası BİS değeri TBW grubunda daha düşük bulunmuştur ve her iki grupta da ortalama BİS değeri 50 altında hesaplanmıştır (43,1 ± 5,9 vs.
Özet (Çeviri)
İntroduction and Aim: Propofol is an anesthetic drug frequently used for induction and maintenance. In overweight and obese patients, it may cause cardiac side effects such as hypotension and myocardial depression during induction, depending on the administered dose. Hemodynamic stability during induction is significantly effective in reducing postoperative mortality and morbidity. The primary aim of the study is to investigate the effect of administering the propofol induction dose based on either total body weight or lean body weight calculated by tomography on the depth of anesthesia, guided by BIS (Bispectral Index) and Sedline, in overweight and obese patients. Our secondary objective is to evaluate the effect of two different calculated propofol induction doses on mean arterial pressure (MAP), the frequency of hypotension (MAP25, scheduled to undergo elective RIRS (Retrograde Intrarenal Surgery) and URS (Ureteroscopy) procedures under general anesthesia with ventilation provided via LMA (laryngeal mask airway) at the Urology Operating Room of Ankara Bilkent City Hospital, Ministry of Health of the Republic of Türkiye, were included in the study. This study was designed as a single-center, prospective, randomized, controlled clinical trial. Patients were divided into two groups using a computer-assisted randomization method: Group TBW (Total Body Weight) and Group LBW (Tomographic Lean Body Weight). In Group TBW, anesthesia induction was performed using a propofol dose calculated based on total body weight, while in Group LBW, induction was performed using a propofol dose calculated based on lean body weight measured by computed tomography. In the anesthesia follow-up form of the patients included in the study, the following data were recorded: hemodynamic parameters, BIS and Sedline values, time to reach BIS50 after LMA insertion, types and doses of anesthetic induction drugs, hypotension treatment, additional doses administered, and the time interval between the start of induction and LMA insertion. Results: After the administered dose, the BIS value was found to be lower in the TBW group, and in both groups, the mean BIS value was calculated to be below 50 (43,1 ± 5,9 vs.