Avrupa'ya göç eden Türk kadınların yaşadığı psikolojik zorlukların yorumlayıcı fenomenolojik analiz ile incelenmesi
An interpretative phenomenological analysis of the psychological challenges experienced by Turkish women migrating to Europe
  1. Tez No: 957643
  2. Yazar: NAZMİYE GAZİTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR YABANİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, son yıllarda Türkiye'den Avrupa ülkelerine göç eden 25–45 yaş arası, üniversite mezunu, evli ve çalışan kadınların göç sürecinde karşılaştıkları psikolojik zorlukları anlamak ve bu deneyimleri derinlemesine incelemektir. Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) yöntemi kullanılarak yürütülen çalışmada, katılımcıların anlatıları aracılığıyla göç deneyimine eşlik eden olumsuz duygular, zorluk yaratan yaşantılar ve psikolojik değişimler sistematik olarak analiz edilmiştir. Katılımcılara kar topu örnekleme ve sosyal medya duyuruları yoluyla ulaşılmış; çalışmaya Avrupa'da en az 2, en fazla 5 yıldır ikamet eden beş kadın dahil edilmiştir. Görüşmeler yarı yapılandırılmış formatta Zoom üzerinden gerçekleştirilmiş ve veriler manuel olarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda üç ana tema ortaya çıkmıştır: Depresif Duygulanımlar, Kaygı ve Stres, ve Yabancı Olmak. Depresif Duygulanımlar teması,“kapalı havalar ve kısa günlerin motivasyonu düşürmesi”ile“Türkiye'nin duygusal yükü”alt temalarına ayrılmıştır. Kaygı ve Stres teması altında ise“vize ve oturum süreçlerinde belirsizlik ve engellenmeyle mücadele”,“yabancı dil sebebiyle sosyal kaçınma”,“iş ortamında yetersizlik inancını tetikleyen deneyimler”ve“diğer kaygılar”yer almaktadır. Yabancı Olmak teması ise“ayrımcılık”,“aidiyet dinamikleri”ve“yalnızlık”alt temalarıyla yapılandırılmıştır. Bulgular, katılımcı anlatıları ve araştırmacının yorumlarıyla birlikte sunulmuş; göçün gönüllü gerçekleşse dahi çok katmanlı, duygusal açıdan yüklü ve ruhsal olarak zorlayıcı bir süreç olduğu ortaya konmuştur. Sonuçlar, psikanalitik kuram, kültürleşme süreci ve kesişimsellik perspektifleriyle tartışılmış; klinik uygulamalar ve psikososyal müdahaleler için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand and explore in depth the psychological challenges faced by university-educated, married, and employed women between the ages of 25 and 45 who have migrated from Turkey to European countries in recent years. Using Interpretative Phenomenological Analysis (IPA), the study systematically examines the participants' narratives, focusing on the negative emotions, psychologically challenging experiences, and internal transformations accompanying the migration process. Participants were recruited through snowball sampling and social media announcements, and five women residing in Europe for a minimum of two and a maximum of five years were included in the study. Semi-structured interviews were conducted via Zoom, and data were analyzed manually. The analysis revealed three main themes: Depressive Affect, Anxiety and Stress, and Being a Foreigner. The theme Depressive Affect includes two subthemes:“loss of motivation due to dark weather and short days”and“the emotional burden of Turkey.”Anxiety and Stress consists of the subthemes:“struggles with uncertainty and obstacles in visa and residency procedures,”“social avoidance due to language difficulties,”“experiences that trigger feelings of inadequacy in the workplace,”and“other sources of anxiety.”The theme Being a Foreigner is structured with the subthemes“discrimination,”“belonging dynamics,”and“loneliness.”The findings are presented with both participant quotes and researcher interpretations, and they indicate that—even when voluntary—migration is a complex, emotionally charged, and psychologically taxing experience. The results are discussed through the lenses of psychoanalytic theory, acculturation processes, and intersectionality, and the study concludes with recommendations for clinical practice and psychosocial interventions.