Öğretmene bağlanma düzeyinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (ilkokul öğrencileri üzerine bir çalışma)
An investigation of the level of attachment to the teacher in terms of various variables (a study on primary school students)
- Tez No: 957647
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR ERİŞTİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, ilkokul öğrencilerinin sınıf öğretmenlerine bağlanma düzeylerini çeşitli değişkenler bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modeli niteliğindeki bu araştırmanın verileri, 2024-2025 öğretim yılında, üç farklı ildeki 15 ilkokulda öğrenim gören 666 ilkokul üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencisinden, bu araştırma kapsamında geliştirilerek geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Öğretmene Bağlanma Ölçeği”ayrıca“Kerns Güvenli Bağlanma Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre ilkokul öğrencilerinin sınıf öğretmenlerine bağlanma düzeyleri oldukça yüksektir. İlkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin öğretmene bağlanma düzeyleri, dördüncü sınıf öğrencilerine kıyasla anlamlı ölçüde yüksektir. Öğretmene bağlanma düzeyi, öğrencilerin cinsiyetlerine ve okul öncesi eğitim alma durumlarına göre farklılaşmamaktadır. Erkek öğretmenlerin öğrencilerinin öğretmene bağlanma düzeyleri, kadın öğretmenlerin öğrencilerinin öğretmene bağlanma düzeylerine kıyasla daha yüksektir. Öğrencilerin öğretmene bağlanma düzeyleri, öğretmenlerin mesleki deneyim sürelerine göre değişkenlik göstermektedir. Son olarak, babaya güvenli bağlanma ile öğretmene bağlanma arasında düşük düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the attachment levels of primary school students to their classroom teachers according to various variables. The data of this research, which is a relational survey model, were collected from 666 third and fourth grade students studying in 15 primary schools in three different provinces in the 2024-2025 academic year, using the“Attachment to Teacher Scale”which was developed within the scope of this research and validity and reliability studies were conducted and "Kerns Secure Attachment Scale. According to the findings obtained in the study, the attachment levels of primary school students to their classroom teachers are quite high. The level of attachment to the teacher of third grade primary school students is significantly higher than that of fourth grade students. The level of attachment to the teacher does not differ according to the gender of the students and their pre-school education status. Male teachers' students' level of attachment to their teachers is higher than female teachers' students' level of attachment to their teachers. Students' level of attachment to their teachers varies according to the length of teachers' professional experience. Finally, a low level positive and significant relationship has been found between secure attachment to father and attachment to teacher.