İlkokul çocuklarının okula bağlanma düzeyi ile ebeveynlerinin bağlanma tarzı arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the relationship between primary school children's level of attachment to school and the attachment style of their parents in terms of various variables
- Tez No: 725866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN İŞÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ilkokul 3. ve 4. sınıf düzeyinde olan öğrencilerin okula bağlanma düzeyi ile ebeveynlerinin bağlanma tarzı arasındaki ilişkinin incelenmesi ve okula bağlanma düzeyinin çeşitli değişkenler açısından araştırılmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu 3. ve 4. sınıfta okuyan 81 öğrenci ve onların anne-babaları ile toplam 243 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, Çocuk ve Ergenler İçin Okula Bağlanma Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II ve araştırmacı tarafından hazırlanmış Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçları özetlendiğinde okula bağlanma alt boyutuyla annenin kaçınmacı bağlanma tarzı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu; öğretmene bağlanma alt boyutuyla annenin kaçınmacı ve kaygılı bağlanma ve babanın kaçınmacı bağlanma tarzı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulgulanmıştır. Aynı zamanda annenin kaçınmacı bağlanma tarzının okula bağlanma alt boyutu üzerinde negatif yönde anlamlı bir yordama etkisinin olduğu görülmüştür. Araştırmada okula bağlanma düzeyi ile çeşitli değişkenler arasındaki ilişki sonuçları da bulgulanmıştır. Araştırma sonuçları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between the level of school attachment of primary school 3rd and 4th grade students and their parents' attachment style and to investigate the level of school attachment in terms of various variables. The participants of the study consists of 243 people which are 81 students studying in the 3rd and 4th grades and their parents. In collection of the data, School Attachment Scale for Children and Adolescents, Experiences in Close Relationships Inventory-II and Demographic Information Form which is developed by the researcher were used. To summarize the results of the study; it has been found that there is a significant negative correlation between the school attachment sub-dimension and the mother's avoidant attachment style; a negative significant relationship between teacher attachment sub-dimension and mother's avoidant and anxious attachment style and father's avoidant attachment style. In addition to that, it has been found that the mother's avoidant attachment style had a significant negative predictive effect on the school attachment sub-dimension. The relationship between school attachment level and various variables were also found in the study. The results of the study were discussed and interpreted in the shade of relevant literature.