Primer koruma amacıyla implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör implantasyonu yapılan hastaların terapi ihtiyacı açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 957652
  2. Yazar: PELİN ABATAŞ SEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MURAT ÖZDEMİR, DOÇ. DR. SERKAN ÜNLÜ, DOÇ. DR. BURAK SEZENÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş-Amaç: Kalp yetersizliği(KY) yüksek morbidite ve mortalite ile seyreden yaygın bir klinik tablodur. Ani kardiyak ölüm, bu hasta grubunda önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Primer koruma amacıyla implante edilen kardiyoverter defibrilatör (ICD)/Kardiyak Resenkronizasyon Tedavi (CRT-D) cihazları, ventriküler aritmilere bağlı ölümleri azaltmada etkili bir tedavi seçeneğidir. Ancak ICD/CRT-D takılan tüm hastalar cihazdan eşit düzeyde fayda görmemektedir. Bu durum uygun hasta seçiminin önemini ortaya koymaktadır.Bu tez çalışmasında birincil koruma amacıyla ICD/CRT-D implantasyonu yapılan hastalarda cihazdan uygun tedavi alanlar ve almayanlar arasındaki klinik ve demografik özelliklerin karşılaştırılması, uygun tedavi öngördürücülerinin araştırılması ve bu bağlamda görece yeni bir sitokin olan GDF-15'in yerinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Retrospektif olarak planlanan bu çalışmaya ≥18 yaş üzerinde düşük ejeksiyon fraksiyonu olan primer koruma endikasyonu ile ICD/CRT-D takılan KY hastaları dahil edilmiştir. Toplam hasta sayısı 115 olup, hastalar takip sürecinde uygun ICD/CRT-D terapisi alanlar(n=50) ve almayanlar(n=65) olmak üzere iki gruba ayrılmış; klinik, laboratuvar (GDF 15) ve ekokardiyografik görüntüleme verileri karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizlerde parametrik ve nonparametrik testler ile lojistik regresyon kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen hastaların çoğunluğu erkek cinsiyette ve iskemik etiyoloji ön plandadır.
Özet (Çeviri)
Introduction Aim: Heart failure is a common clinical condition associated with high morbidity and mortality. Sudden cardiac death is one of the leading causes of mortality in this patient population. Implantable cardioverter defibrillators(ICDs) and cardiac resynchronization therapy with defibrillator (CRT-D), used for primary prevention, are effective treatment options in reducing mortality due to ventricular arrhythmias. However, not all patients benefit equally from ICD/CRT-D therapy, highlighting the importance of appropriate patient selection. This thesis aimed to compare the clinical and demographic characteristics of patients who received appropriate ICD/CRT-D therapy and those who did not among individuals implanted for primary prevention, to investigate predictors of appropriate therapy, and to evaluate the potential role of a relatively novel cytokine, GDF-15, in this context. Methods: This retrospective study included patients aged ≥18 years with reduced ejection fraction who underwent ICD/CRT-D implantation for primary prevention. A total of 115 patients were included and divided into two groups based on whether they received appropriate ICD/CRT-D therapy during follow up: therapy group (n=50) and non therapy group (n=65). Clinical, laboratory (including GDF-15), and echocardiographic data were compared between the groups. Parametric and non-parametric tests as well as logistic regression analyses were employed for statistical evaluation. Results: The majority of patients included in the study were male and had ischemic etiology.