PKK/KCK terör örgütüne katılım sebepleri bağlamınd Türkiye'de terörizmle mücadeleye yönelik TRC3 bölgesi sosyoekonomik durumu üzerine bir etkinlik incelemesi
An effectivenes review on the socio-economic situation of TRC3 region on the fight against terrorism in Türkiye in the context of the reasons for joining the PKK/KCK terrorist organization
- Tez No: 957653
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Terör ve terörizm tarihsel süreçte toplumlar için ana bir sosyal sorun sahası olarak yer almıştır. Ülkemizde, Cumhuriyet döneminde PKK terör örgütü çok sayıda can ve mal kaybına yol açmış, terörizmle mücadeleye harcanan kaynaklar sebebiyle ülkemizin refah seviyesinin gelişmesi önünde yıllarca büyük bir engel teşkil etmiştir. Günümüzde askeri başarılar ve teknolojik imkanlardan istifade edilerek terör örgütü bitirilme noktasına getirilse de, militan temininde kullandığı stratejiler ile varlığını sürdürmede başarılı olmaktadır. Çalışmada; PKK/KCK terör örgütünün, özellikle Güneydoğu Anadolu illerinin sosyo-ekonomik yapısından kaynaklanan dezavantajlardan ne derecede faydalanarak militan temin ettiği, söz konusu bölgede terörün önlenmesine yönelik Devlet eliyle uygulanan sosyal politikaların dezavantajları gidermedeki etkinliği, terör örgütünün genç kitleleri kazanmak için kullandığı yeni teknikler, terör sosyal sorunu ile etkileşim içerisinde bulunan yeni sosyal sorun sahaları ve bu sahalara yönelik uygulanabilecek çözüm önerileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Terror and terrorism have historically been a major social problem area for societies. In our country, during the Republican period, the PKK terrorist organization has caused a large number of casualties and property losses, and has been a major obstacle to the development of our country's welfare level for years due to the resources spent on the fight against terrorism. Today, even though the terrorist organization has been brought to the point of ending by utilizing military successes and technological means, it is successful in maintaining its existence with the strategies it uses in recruiting militants. In this study; the extent to which the PKK terrorist organization recruits militants by taking advantage of the disadvantages arising from the socio-economic structure of the Southeastern Anatolian provinces, the effectiveness of the social policies implemented by the state to prevent terrorism in the region in question, the new techniques used by the terrorist organization to gain young masses, new social problem areas that interact with the social problem of terrorism and the solution suggestions that can be applied to these areas are discussed.