Kadın bakış açısıyla kentlerin markalaşması: Balıkesir örneği
Branding of cities from a women's perspective: The case of Balıkesi̇r
- Tez No: 995134
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM BERKÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Marka kent kavramı, bir kentin özgün kimliğini ön plana çıkararak, o kente yönelik algıyı güçlendiren ve tanıtımına katkı sağlayan bütüncül bir yaklaşımdır. Kentlerin markalaşmasında logo ve slogan kullanımı, turizm altyapısının gelişmişliği, coğrafi işaretli ürünler, gastronomi alanındaki başarılar, sahip olduğu yer altı kaynakları ve sağlıklı bir çevre gibi unsurlar temel belirleyiciler arasında yer almaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin olduğu kentlerde, kadınların hem gündelik yaşam sorumluluklarını yerine getirebilmesi hem de istihdam süreçlerine entegre olabilmesi, öncelikle yeterli sayıda ve erişilebilir nitelikte kreş gibi destekleyici altyapıların varlığına bağlıdır. Bununla birlikte, kadınların mesleki gelişimini destekleyen meslek edinme kursları, sosyal katılımlarını artıran üretim ve etkileşim alanları ile kadınların ekonomik yaşama aktif biçimde katılımını sağlayan kadın kooperatifleri gibi yapılar, kentte kadınların güçlenmesine doğrudan katkı sunmaktadır. Bu unsurlar kentin hem sosyal sürdürülebilirliğini hem de marka değerini artıran temel bileşenler arasında yer almaktadır. Balıkesir, sahip olduğu tarihsel miras, coğrafi işaretli ürünler, zengin yöresel mutfak kültürü, gelişmiş gastronomisi ve deniz ile dağ turizmi gibi çeşitli turizm olanaklarının yanı sıra termal kaynaklarıyla da dikkat çeken bir kenttir. Bu çok yönlülük, kenti marka kent olma sürecinde avantajlı bir konuma taşımaktadır. Ancak bu potansiyelin markalaşmaya dönüşebilmesi; stratejik planlama, etkili pazarlama faaliyetleri ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir politikalarla destek sağlamasıyla mümkündür. Kadın Bakış Açısıyla Kentlerin Markalaşması: Balıkesir Örneği adlı çalışmada kent markalaşması sürecinde toplumsal cinsiyet perspektifinden kadınların rolünü analiz etmeyi amaçlamakta olup, Balıkesir ili örneğinde kadın bakış açısıyla kent yaklaşımını irdelemektedir. Bu kapsamda, kadınların kamusal yaşama, istihdama ve siyasete katılımı; güvenli kentsel mekanlara erişimi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Valiliği tarafından sunulan destekleyici hizmetler değerlendirilmiştir. Ayrıca Balıkesir'in sosyo-kültürel, ekonomik ve doğal güzellikleri doğrultusunda markalaşma potansiyeli, özellikle sağlık turizmi, gastronomi ve yerel değerler üzerinden ele alınmıştır. Çalışma, kadın odaklı kentsel politikaların kentlerin marka kimliğine katkı sağladığını ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The brand city concept is a holistic approach that highlights a city's unique identity, strengthens perceptions of that city, and contributes to its promotion. Key determinants of city branding include the use of logos and slogans, the development of tourism infrastructure, geographically indicated products, achievements in gastronomy, underground resources, and a healthy environment.In cities with gender equality, women's ability to fulfill their daily responsibilities and integrate into employment processes depends primarily on the existence of supportive infrastructures such as adequate and accessible daycare centers. Furthermore, vocational courses that support women's professional development, production and interaction spaces that enhance their social participation, and structures such as women's cooperatives that enable women to actively participate in economic life directly contribute to women's empowerment in the city. These elements are among the fundamental components that enhance both the city's social sustainability and brand value. Balıkesir is a city notable for its historical heritage, geographically indicated products, rich local culinary culture, advanced gastronomy, and various tourism opportunities such as sea and mountain tourism, as well as its thermal springs. This versatility puts the city in an advantageous position in the process of becoming a brand city. However, transforming this potential into branding is possible through strategic planning, effective marketing activities, and the support of local governments with sustainable policies. The study,“City Branding from a Women's Perspective: The Case of Balıkesir,”aims to analyze the role of women in the city branding process from a gender perspective and examines the urban approach from a women's perspective in the case of Balıkesir province. In this context, women's participation in public life, employment, and politics; their access to safe urban spaces; and the supportive services provided by the Balıkesir Metropolitan Municipality and the Balıkesir Governorate are evaluated. Furthermore, the branding potential of Balıkesir, in line with its socio-cultural, economic, and natural beauty, is examined, particularly through the lens of health tourism, gastronomy, and local values. The study aims to demonstrate that women-focused urban policies contribute to the brand identity of cities.