Tiroid nodüllerinde malignite insidansının belirlenmesinde EU-TIRADS VE ACR-TIRADS sınıflamasının etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of EU-TIRADS and ACR-TIRADS classifications in determining the incidence of malignancy in thyroid nodules
  1. Tez No: 957674
  2. Yazar: TUNCAY KÖTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHA TOLGA DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroid kanserleri en sık görülen endokrin kanserlerdir. Özellikle ultrasonografinin son yıllarda yaygın olarak kullanılmasıyla tiroid nodülü ve tiroid malignitesi daha fazla tespit edilmektedir. Tiroid kanserleri nodüllerin fizik muayene, tiroid ultrasonografisi ve tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi ile tanı konularak karşımıza çıkmaktadır. EU-TIRADS ve ACR-TIRADS risk skorlama sistemlerinin amacı tiroid nodüllerinin malignite riskini belirleyerek gereksiz biyopsi ve cerrahilerin önüne geçmektir. Çalışmamızda tiroid nodüllerinde malignite riskinin belirlenmesi risk skorlama sistemlerinin etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Ocak 2024 ile Ocak 2025 tarihleri arasında T. C. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği tarafından tiroid nodülü nedeniyle tetkik ve tedavi edilen hastalar değerlendirildi. Hastalar retrospektif olarak incelenerek malignite tanısı veya şüphesi nedeniyle cerrahi geçirmiş hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar ultrasonografi, tiroid İİAB sonuçlarına göre değerlendirildi ve hastaların klinik bulgulara göre klinik takip veya cerrahi tedavi kararı verildi. Cerrahi tedavi uygulanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, alkol ve sigara kullanımı, ailede tiroid kanseri öyküsü, tiroid nodül boyutu, EU-TIRADS ve ACR-TIRADS skorları, tiroid ince iğne biyopsisi patoloji bethesda klasifikasyonu, uygulanan cerrahi yöntemi ve nihai patoloji sonucu hasta takip formuna kaydedildi. Bu çalışmanın birincil çıkarımı EU-TIRADS ve ACR-TIRADS skorlarının malignite tahmini oranlarını saptamaktır. İkincil çıkarım ise malignite riskine etki eden diğer faktörleri tespit etmektir. Bulgular: Ocak 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında hastanemizde tiroid cerrahisi yapılan ve uygun kriterleri karşılayan toplam 88 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %75'i kadın (n=66) ve %25'i erkekti (n=22). Ortalama yaş 52,43 ± 13,25 yıl olarak saptandı. Cerrahi patoloji sonuçlarına göre benign (n=44) ve malign (n=44) tiroid patolojisi olan hastalar cinsiyet dağılımı açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında dağılım benzer olup, istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0.622). Yaş açısından, benign gruptaki hastaların yaş ortalaması 56 ± 12,65 yıl iken, malign grupta bu değer 48,86 ± 13,01 yıl olup fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.011). Ailede tiroid malignitesi öyküsü, benign grupta yalnızca 1 hastada (%10) mevcutken, malign grupta 9 hastada (%90) bulunmuştur ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.007). EU-TIRADS skorlarına göre dağılım incelendiğinde skor arttıkça malignite oranı daha yüksek bulunmakta olup bu fark anlamlı bulunmuştur (p=0.004). ACR-TIRADS skorlarına göre dağılımı incelendiğinde skor arttıkça malignite oranı daha yüksek bulunmaktadır ve istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.014).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Thyroid cancers are the most frequent type of endocrine cancers. As a result of the frequent utilisation of thyroid ultrasound, more thyroid nodules and more thyroid malignancies are being detected. The diagnosis of thyroid cancer is made by physical examination, thyroid ultrasound and fine needle aspiration biopsy. The aim of ACR-TIRADS and EU-TIRADS classification systems is to find out the risk of malignancy of a thyroid nodüle and prevent unnecessary biopsies and surgeries. Our purpose is to investigate the rate of malignancy detection of the risk scoring systems mentioned above. Materials and Methods: Between January 2024 and January 2025, patients who were operated due to thyroid disease in Marmara University Pendik Education and Training Hospital were included in the study. The patients were retrospectively evaluated and the patients who were operated due to malignancy or suspicion of malignancy was included. The patients were evaluated according to thyroid ultrasound and fine needle aspiration biopsy. Clinical managent of these patients was either surgery or active surveillance. The patients who were operated were included in the study. Demographic characteristics, comorbidities, alcohol and cigarette usage, family history of thyroid malignancy, thyroid nodul size, EU-TIRADS and ACR-TIRADS scores, fine needle aspiration biopsy report Bethesda classification, surgery type and surgical pathology reports findings were recorded. The primary outcome of this study is to determine the rate of malignancy risk of EU-TIRADS and ACR-TIRADS risk classification systems. The secondary outcome is to identify other factors affecting the risk of malignancy. Results: A total of 88 patients who met the inclusion criteria and who were operated between January 2024 and January 2025 were enrolled in the study. 75% of patients (n=66) were female and 25% of patients (n=22) were male. The mean age was calculated 52,43±13,25 years. When comparing gender distribution according to surgical pathology reports no significant statistical difference was found between benign (n=44) and malign (n=44) pathologies (p=0,622). Mean age of benign group was 56 ± 12,65 and mean age of malign group was 48,86 ± 13,01and these differance was found statistically significant (p=0.011). Family history of thyroid malignancy was found in 1 patient at benign group whereas familiy history of thyroid malignancy was found in 9 patients at malign group and these differance was statistically significant (p=0.007). Malignancy rate was found to be higher as the EU-TIRADS score increases (p=0,004). Likewise malignancy rate was found to be higher as the ACR-TIRADS score increases(p=0,014). Both findigs were statistically significant.