Tuzlanmış derilerden izole edilen zayıf Halofil Bacillus türlerinin doğru elektrik akımı ile inaktive edilmesi
Direct electric current method for eradication of slightly Halofil Bacillus species isolated from salted hides
- Tez No: 957690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR YILMAZ, PROF. DR. MERAL BİRBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ham hayvan derisi örnekleri, derilerin yüzülmesi işleminden hemen sonra kullanılmadıkları zaman tuzlanarak uzun süre saklanmaktadır. Tuzla kürleme, enzimatik aktiviteler için ortamı elverişsiz hale getirerek derilerde bakterilerin gelişmesini önlemektedir. Bu yöntem tuza dayanıklı olmayan mikroorganizmalar için uygundur. Ancak, gelişmek için tuza ihtiyaç duyan halofil bakteriler bu koşullar altında büyümektedir ve bu da deri yapısına zarar vererek deri kalitesini düşürmektedir. Bu durum göz önüne alındığında, çalışmamızda tuzlanmış koyun derilerinden izole edilen zayıf halofil bakteri izolatlarının her birine ayrı ayrı (TKD1aBacillus haynesii, TKD1b-Bacillus rugosus, TKD2a-Bacillus safensis, TKD7bBacillus aerius, TKD9a-Bacillus kochii) ve bu izolatların karışık kültürüne 2.3 A direkt elektrik akımı 5% NaCl varlığında uygulanmıştır. TKD9a-Bacillus kochii izolatının 21 dakikada tamamen öldürüldüğü saptanmıştır. TKD1a-Bacillus haynesii, TKD1b-Bacillus rugosus, TKD2a-Bacillus safensis, TKD7b-Bacillus aerius izolatları ve beş izolattan oluşan karışık kültürün ise 24 dakikada tamamen öldürüldüğü belirlenmiştir. Tüm test ortamlarının sıcaklığı deney öncesinde 24℃ ölçülmüşken, TKD1b-Bacillus rugosus ve TKD9a-Bacillus kochii izolatlarına elektrik akımı uygulandıktan 1 dakika sonra sıcaklık artışı gözlenmiştir. Test ortamlarının pH değeri direkt elektrik akımı uygulamasından sonra 6.7'den 7.7'ye çıkmıştır. Deney ortamının voltaj seviyeleri direkt elektrik akımı uygulamasının süresine ve bakteri türüne göre değişmiştir. Sonuç olarak direkt elektrik akımı uygulamasının çalışmamızda kullanılan zayıf halofil bakteri suşlarının kontrolünde derilerin tuzlu suyla korunmasında uygulanabilecek bir yöntem olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Raw animal skin/hide samples are salted and stored for long periods of time when they cannot be used immediately after skinning process. Salting prevents the growth of bacteria on hides by making the environment unfavorable for enzymatic activities. This method is suitable for non-salt tolerant microorganisms. However, halophilic bacteria, which are require salt, grow under these conditions, resulting in damage to the skin structure and reducing skin quality. Considering this situation, in our study, each slightly halophilic bacterial strain, isolated from salted sheep skins, and their mixed cultures prepared from these isolates (TKD1a-Bacillus haynesii, TKD1b-Bacillus rugosus, TKD2a-Bacillus safensis, TKD7b-Bacillus aerius, TKD9a-Bacillus kochii) were treated with 2.3 A direct electric current (DC) in the presence of 5% NaCl. It was determined that TKD9a-Bacillus kochii was killed completely in 21 minutes, TKD1a-Bacillus haynesii, TKD1b-Bacillus rugosus, TKD2a-Bacillus safensis, TKD7b-Bacillus aerius and the mixed culture of these five bacteria were killed completely in 24 minutes. While the temperature of all test media was 24℃ before the experiment, it increased in TKD1b-Bacillus rugosus and TKD9aBacillus kochii test media after 1 minute of the DC application. The pH value of the medium increased from 6.7 to 7.7 due to application of the DC. The voltage levels of the test medium varied according to the duration of the DC application and the bacterial species. As a result, it was determined that DC application can be a method for controlling slightly halophilic bacterial strains used in our study.