Oy verme davranışında medya etkisi: İki aşamalı akış kuramı bağlamında bir araştırma
Media influence on voting behavior: A study in the context of two-step flow theory
  1. Tez No: 957692
  2. Yazar: ALPER HAKAN YAVAŞÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basın ve Yayın Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüz medya ekosisteminde medya araçları ve kanaat önderlerinin oy verme davranışı üzerindeki etkileri, kuşaklar ve cinsiyet temelli farklılıklar çerçevesinde araştırmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Kuramsal temelini İki Aşamalı Akış Kuramı'nın oluşturduğu çalışmada, söz konusu kuramın yeni medya çağındaki geçerliliği ve dönüşüm potansiyeli sorgulanmıştır. Bebek Patlaması, X, Y ve Z kuşaklarından üçer kadın ve erkek olmak üzere toplamda 24 katılımcı ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler sonucunda kuşaklar arası ve cinsiyet temelli karşılaştırmalı bir analiz zemini oluşturulmuştur. Veriler, betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiş ve yedi ana tema etrafında yapılandırılmıştır. Bulgular, genç kuşakların karar alma süreçlerinde sosyal medya platformları, dijital kanaat önderleri ve çok kaynaklı bilgi edinme pratiklerine yöneldiğini, geleneksel medyaya ise ilgi ve güvenin oldukça azaldığını göstermektedir. İleri yaş gruplarında ise geleneksel medya alışkanlıkları ve ideolojik sadakatin daha baskın olduğunu ortaya koymaktadır. Kadın katılımcıların karar sürecinde daha temkinli ve sosyal çevreye açık bir yaklaşım benimsediği, erkeklerin ise daha bireysel ve kimi zaman yönlendirici bir tutum sergilediği gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonunda, İki Aşamalı Akış Kuramı'nın günümüz koşullarında çok aşamalı, ağ tabanlı ve algoritmik biçimlere evrildiği sonucuna ulaşılmış, oy verme davranışının ise kuşak, cinsiyet, medya türü ve bilgi akış biçimleriyle şekillenen çok katmanlı bir yapı arz ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the impact of media channels and opinion leaders on voting behavior within the context of generational and gender-based differences in today's media ecosystem. Grounded in the theoretical framework of the Two-Step Flow of Communication Theory, the research questions the contemporary relevance and potential transformation of the model in the age of new media. In-depth interviews were conducted with a total of 24 participants - three women and three men from each of the Baby Boomer, X, Y, Z generations - to enable a comparative analysis across generations and genders. Data were evaluated through descriptive analysis and structured around seven main themes. The findings indicate that younger generations tend to rely more heavily on social media platforms, digital opinion leaders, and multi-source information practices during their decision-making processes, while trust in and engagement with traditional media have significantly declined. In contrast, older participants continue to exhibit loyalty to traditional media habits and ideological alignment. Gender-based differences also emerged: female participants adopted a more cautious and socially engaged approach, whereas male participants were more likely to exhibit individual and, at times, directive attitudes. Ultimately, the study concludes that the Theory has evolved into multi-step, network-based, and algorithmically shaped forms in the digital era. Voting behavior, in turn, is revealed to be a multilayered process shaped by generational identity, gender, media types, and modes of information flow.