Öğrenme güçlüğü riski taşıyan 4-6 yaş arası çocukların problem davranış ve sosyal beceri düzeylerinin incelenmesi
Examination of problem behavior and social skill levels of 4-6 age children at risk of learning disability
  1. Tez No: 957698
  2. Yazar: YALÇIN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, 4-6 yaş arası (48-72 ay) çocukların öğrenme güçlüğü (ÖG) riski ile sosyal beceri düzeyleri ve problem davranışları arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmada, Bursa ilinde özel anaokullarına devam eden ve öğrenme güçlüğü riski taşıyan çocuklar ve onların ebeveynlerinden veriler toplanmıştır. Veri toplama sürecinde anket yöntemi kullanılmış ve nicel bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın deseni ilişkisel tarama modeli ve betimleyici model olarak belirlenmiştir. Veri toplama araçları olarak araştırmacılar tarafından hazırlanan demografik bilgi formunun yanı sıra, Öğrenme Güçlüğü Erken Belirtileri Tarama Ölçeği ile Anaokulu ve Okul Öncesi Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, öğrenme güçlüğü riski ile çocukların sosyal becerileri ve problem davranış düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir. Öğrenme güçlüğü riski yüksek olan çocukların sosyal iletişim ve etkileşim becerilerinde belirgin yetersizlikler yaşadığı ve bu çocukların problem davranış sergileme eğilimlerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Buna karşın, öğrenme güçlüğü riski düşük olan çocukların sosyal beceri puanlarının daha yüksek olduğu ve bu çocukların problem davranış düzeylerinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bulgular, öğrenme güçlüğü riski taşıyan çocukların sosyal gelişim ve davranış düzenleme alanlarında desteğe ihtiyaç duyduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, öğrenme güçlüğü riski taşıyan çocuklar için erken müdahale programlarının geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Özellikle okul öncesi dönemde uygulanacak sosyal beceri eğitimleri ve davranış düzenleme programlarının, bu çocukların gelişimini destekleyeceği düşünülmektedir. Araştırma sonuçları, hem eğitimciler hem de aileler için önemli ipuçları sunmakta ve okul öncesi dönemde öğrenme güçlüğü riskine yönelik yapılacak çalışmalara katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between learning disability (LD) risk and social skill levels and problem behaviors of children aged 4-6 (48-72 months). In the study, data were collected from children at risk of learning disability and their parents who attend private kindergartens in Bursa province. The survey method was used in the data collection process and a quantitative research was conducted. The research design was determined as relational screening model and descriptive model. In addition to the demographic information form prepared by the researchers, the Learning Disability Early Signs Screening Scale and the Kindergarten and Preschool Behavior Scale were used as data collection tools. The findings obtained from the study show that there are significant relationships between learning disability risk and children's social skills and problem behavior levels. It was determined that children at high risk of learning disability had significant deficiencies in social communication and interaction skills and that these children had a higher tendency to exhibit problem behaviors. In contrast, it was observed that children at low risk of learning disability had higher social skill scores and that these children had lower problem behavior levels. The findings reveal that children at risk of learning disabilities need support in the areas of social development and behavior regulation. In this context, it is of great importance to develop early intervention programs for children at risk of learning disabilities. It is thought that social skills training and behavior regulation programs, especially those to be implemented in the preschool period, will support the development of these children. The research results provide important clues for both educators and families and contribute to studies to be conducted on the risk of learning disabilities in the preschool period.