Çok ürünlü tesislerde optimum üretim sıralaması
Optimum production scheduling in multi-product plants
  1. Tez No: 95772
  2. Yazar: ZAFER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET YDksek Lisans Tea ÇOK ORÜNLÜ TESİSLERDE OPTİMUM ÜRETİM SIRALAMASI Zafer ÖZDEMÎR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Rıdvan BERBER Bir sipariş şetmi farklı Özellikte paralel proses ünitelerine optimum dağıtma problemi; endüstride karşılaşılabilecek muhtemel pek çok sınırlamayı sağlayacak şekilde bir 'karışık tamsayı doğrusal program* (MDLP) modeli İle sürekli zaman alanında formüle edilmiştir. Tesis performans kriteri olarak, sipariş setinin“toplam Üretim maliyeti”veya“toplam üretim süresi”ile İfade edilen ve günümüz koşullarında daha önemli olan yem bir amaç fonksiyonu tanımlanmıştır. MILP modeli, geliştirilen bir MATLAB yazılımı ile kullanıcı etkileşimi gerektirmeksizin tam otomatik olarak kurulmaktadır. Yazılım, sipariş seti (İstenen miktarlar ve setin tamamlanma periyodu) ve kullanılabilecek proses ünitelerini (her bir ürünün Ünitedeki üretim süresi, maliyeti, siparişlerin öncül ve ardıllığı, ürün değişimlerindekİ temizlik süreleri gibi) tanımlayan matrisleri veri olarak kullanmaktadır. Problem, amaç fonksiyonunu minimize edecek ve tüm sipariş setini önceden tanımlanmış bîr 'tamamlanma periyodu* içinde bitirecek şekilde standart bir 'dallanma ve sıralama' algoritması üe Fortran ortamında çözülmüş, Gantt semasım oluşturacak veriler üretilmiştir. Geliştirilen algoritma ve yazılım çok sayıda örnek üzerinde denenmiş, küçük ve orta boyutlu sayılabilecek endüstriyel problemler için beklenen optimum sonuçlan verdiği, belli koşullarda yapılan bazı uygulamaların literatürdeki sonuçlarla aynı olduğu görülmüştür. Ancak 4 proses ünitesi ve 20 siparişden oluşan bir setin çözümünde, literatürde pek önemsenmemiş olan 'çevrim sınırlaması' mu en büyük sorun olduğu gözlenmiştir. Sonuçlar, MILP problemlerinde karmaşıklığı yaratan ve çözümü güçleştiren esas etkenin, literatürde şimdiye kadar çoğunlukla İma edilmiş olan sipariş sayısı veya Ünite sayısı olmadığını göstermektedir. Aksine, her ürünün her mflHnada ve her siparişin her siparişden Önce üretilip üretilememesi olasılıklarının çok daha önemli olduğu açığa çıkmıştır. Şubat 2000, Sayfe: 120 ANAHTAR KELİMELER : Optimum üretim sıralaması, Karmaşık tamsayı doğrusal programlama 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis OPTIMUM PRODUCTION SCHEDULING IN MULTIPRODUCT PLANTS Zafer ÖZDEMÎR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemical Engineering Supervison Prof Dr. Rıdvan BERBER The problem of short-term scheduling in single-stage multi-product plants with nonidenticai parallel production units is revisited, and formulated as a mixed integer linear programming problem İn continuous time so as to accommodate most of constraints encountered in industrial practice. As a measure of the economic performance of the plant, the total cost of production of the given set of orders is chosen as the objective function. A predefined makespan is considered as a constraint among others. A MATLAB® program has been developed to create the optimization model automatically without resorting to the user intervention. The software requires only the data İn matrix form relevant to the set of orders and to the production units (e.g. production time and cost of each product in each unit, predecessor and successors, cleaning times in changeovers etc.). The solution to the problem is found by a branch and bound algorithm via automatically created input files to the Fortran solution subroutine. The developed strategy provides solution such that the customer orders are allocated to and sequenced in the production units/lines, and gives data for constructing the Gantt chart for visual identification of the optimum schedule. The performance of the algorithm has been tested numerically with a number of examples. The results indicated that the formulation automatically obtained gave the optimal solution consistent with previous literature data. It was specifically observed that sauting from the moderately large problems, the 'cycle constraint* became the main constraint and increased the complexity of the problem more than any other constraint The results also revealed that, contrary to the previous literature reports, the size of the problem was primarily, and the most, affected by this constraint February 2000, 120 pages Key Words : Optimum production scheduling, Mixed integer linear programming. ii