Toplam üretken bakım yönetimi
Total productive maintance management
- Tez No: 92139
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TOPLAM ÜRETKEN BAKIM YÖNETİMİ Ahmet KARABULUT İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman: Prof. Dr. Celil Koparal Toplam Üretken Bakım, İşletme yönetiminde yeni bir yaklaşım olup; verimli bakım ile toplam kalite kavramlarım ve çalışanların katılımını içerir. Toplam Üretken Bakımın özellikle ekipman odaklı montaj endüstrisi olmak üzere çeşitli imalat işletmelerinde uygulamaları kanıtlanmıştır. Toplam Üretken Bakım uygulaması:. Toplam Üretken Bakım uygulaması, her türlü işletmede kullanılabilecek kapsamlı bir klavuzdur.. Otomobil montaj prosesi gibi tekrarlamak el işlerinin olduğu sanayi dallarında Toplam Üretken Bakımın uygulanması için özel talimatlar içerir.. İşletmede uygulanabilecek kalite kontrolü detaylı olarak açıklar. Bu çalışmada işletmede arzu edilmeyen koşulların düzeltilmesinde, alt kademe mühendislik ve işletme proseslerini iyileştirmede ve sıfir hataya ulaşmak için fabrika personelini eğitme konusunda ihtiyaç duyacağınız gerekli her türlü bilgi belirtilmektedir. Bu günün pazarına şöyle bir baktığımızda görülüyor ki; üretim tesisleri dört bu yandan kısıtlarla sarılmış durumda:. Girdi, işçi ve enerji maliyetlerindeki artış. Yeni ürünleri çok daha hızlı pazara sunma gereği. Doymuş ve küçülen pazarda artan rekabet Bu günün koşullarına göre firmaların üretimini yaptıkları ürünlerin satış fiyatlarıyla ilgili ciddi ayarlamalar yapabilmeleri mümkün olmamaktadır. Bunun sebepleri ise şunlardır:in. Pazarda aynı ürünü üreten diğer firmalarla olan kıyasıya rekabet ve rekabette gözle görülen ilk silah olan düşük fiyat.. Söz konusu ürünün tek üreticisi olursa bile sürekli göz önünde bulundurulması gereken; hedef kitlenin alım gücüne göre optimum fiyat, optimum kalite dengesi. işte bu sebeplerden dolayı, belli kalitede ve minimum maliyetle üretim yapılması gerekmektedir. Toplam üretken bakım, uygulamaya başladığı günden itibaren kendini gösteren bir sistemdir. Bunun en önemli nedeni, toplam üretken bakım faaliyetlerinin başlangıcı olan 5S faaliyetleridir. Gerektiği gibi, topyekün yapılan bir 5S uygulaması, fabrika sahası içinde çok kısa sürede gözle görülür bir değişim ortaya çıkaracaktır. İlk görünüşte, çalışma sahasının göze daha hoş gelmesini sağlayan bir gelişme gibi görünen bu etki, aslında ekipmanları ve fabrika sahasını daha etkin kullanabilmek amacıyla yürütüldüğü için, işyeri genel verimliliğini de artırır. Temeli sürekli gelişmeye dayanan toplam üretken bakım sayesinde, bir fabrikada yıllar boyunca, üretime dolaylı veya direkt olarak katılan bütün faktörler ele alınır ve daha iyiye varmak amaçlanarak, sürekli olarak geliştirilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Total Productive Maintenance (TPM) is a new management approach used in recent years that combines both the productivity on maintenance and the concepts of total quality. As the word“total”implies that the whole personal in production either blue collor and white collor belong to this approach. Applications on TPM, especially in automation focused assembly production industries, have been approved. TPM approach is a deep guide that can be used in any kind of plant. This approach has some special rules in industries that have repeatative works in their lines, such as automobile industry. TPM explains the quality tool details that can be used in the factory. In this approach required knowledge for the improvement of undesired conditions, improvement on low level engineering and processes and finally tools of training to the zero defect target are all expressed. It can be easily seen that production plants have some limitations in today markets;. Increasing cost on materials, workers and energy.. Short time requirements for release to market in new products.. Rivalry on markets. In addition, the companies have no wider chance to adjust the prices of the products. The reasons for that is:. The first gun to run the rivalry in the competitive market.. Even if the product is only the one in the market, the balance on the cost and quality is needed for the target market. For those reasons the production should be done on the balanced stuation of quality and cost. TPM is a system that plays a major roles just after the beginning. The most important reason is the“5S”rules which are the beginning maintenance activities. A strict application of“5S”changes a lot in the shop-floor even in a small period of time. First it seems to be just the apperance improvement but, in fact the tools such as equipments, materials and fields are all used efficiently and this results in a general productivity on the factory. Since the key role of TPM is the continues improvement, all factors, that belong to the production either directly or indirectly, are improved. Therefore the total productivity of the plant goes parallel to this improvement totally.