Hepatosteatozu olan kadınlarda; FSH, LH, östrojen, progesteron ve prolaktin düzeyleri ile hepatosteatoz arasındaki ilişki
The Relationship Between Serum Levels of FSH, LH, Estrogen, Progesterone, and Prolactin and Hepatic Steatosis in Women with Hepatic Steatosis
- Tez No: 957726
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Hepatosteatoz, karaciğerde hasar veya inflamasyon olmaksızın %5 veya daha fazla yağlanma varlığı olarak tanımlanır. Etyolojileri arasında viral hepatitler, metabolik işlev bozukluğuyla ilişkili steatotik karaciğer hastalığı, diyabet, hiperlipidemi, otoimmün, kalıtsal nedenler ve cinsiyet hormonlarının olduğu gösterilmiştir. Hepatosteatoz ile cinsiyet hormonlarının ilişkisi, birçok çalışmada araştırılmış olsa da; bu konuda yapılan çalışmaların bir çoğu tek bir hormon ilişkisi ile sınırlıdır. Sadece premenopozal kadın katılımcıların olduğu çalışma sayısı yeterli değildir. Bu nedenle tüm cinsiyet hormonlarının değerlendirildiği kapsamlı bir çalışmanın yapılması gerektiği aşikardır. Bu sebeple, bu tez çalışmasında hepatosteatoz ile FSH, LH, östrojen, progesteron ve prolaktin düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Son 6 ay içerisinde sistemde abdomen veya hepatobiliyer ultrasonografisi olan, 18-45 yaş arasında olan, çalışmaya dahil olma ve dışlama kriterlerini sağlayan kadın katılımcılar alındı. Ultrason sonucu ile katılımcılar hepatosteatoz tanısına ve derecesine göre gruplara ayrılarak serum FSH,LH, progesteron, prolaktin, östrojen düzeyleri ölçüldü. Bu hormonların hepatosteatoz ile ilişkileri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda çok değişkenli lojistik regresyon analizinde progesteron ve prolaktinin premenapozal kadınlarda hepatostatozu olan ve olmayan grup arasındaki farklılık anlamlı bulundu. FSH, LH, östrojen düzeyleri için hepatosteatoz ve hepatosteatoz olmayan grup arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Biyokimyasal parametreler incelendiğinde; hepatosteatoz grubunda ALP, LDL, trigliserid, total kolesterol ve HbA1c düzeyleri hepatosteatoz olmayan gruba kıyasla istatistiksel olarak daha yüksek, HDL düzeyleri ise daha düşük saptandı. Sonuç: Bu çalışmamızda hepatosteatoz evresi ile FSH, LH, progesteron, östrojen ve prolaktin hormonlarının ilişkisi değerlendirildi. Progesteron ve prolaktin hormon düzeyi hepatosteatoz olan grupta düşük saptandı. Progesteron ve prolaktin hormonlarının hepatosteatoz üzerinde koruyucu faktör olabileceğini öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Hepatic steatosis refers to the abnormal accumulation of fat in at least 5% of hepatocytes without accompanying liver inflammation or tissue injury. Its underlying causes include viral hepatitis, metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease, diabetes mellitus, lipid metabolism disorders, autoimmune conditions, hereditary factors, and sex hormones. Although numerous studies have examined the connection between hepatic steatosis and sex hormones, many of them are restricted to a single hormone, and there is a lack of studies focusing exclusively on premenopausal women. Therefore, a comprehensive investigation involving multiple sex hormones in this population is warranted. This thesis aims to explore the association between hepatic steatosis and serum levels of FSH, LH, estrogen, progesterone, and prolactin in premenopausal women. Materials and Methods: This study included female participants aged 18 to 45 who had undergone abdominal or hepatobiliary ultrasonography within the past six months and met predefined inclusion and exclusion criteria. Based on ultrasonographic findings, participants were categorized according to the presence and severity of hepatic steatosis. Subsequently, blood samples were collected to measure FSH, LH, estrogen, progesterone, and prolactin levels. The relationship between these hormonal parameters and hepatic steatosis was statistically evaluated. Results: Multivariate logistic regression analysis indicated that progesterone and prolactin levels differed significantly between premenopausal women with and without hepatic steatosis. In contrast, no significant differences were observed for FSH, LH, or estrogen levels. Biochemical analysis revealed that participants with hepatic steatosis had significantly higher levels of ALP, LDL, triglycerides, total cholesterol, and HbA1c, while their HDL levels were notably lower compared to the control group. Conclusion: This study assessed the association between hepatic steatosis and the levels of several sex hormones, including FSH, LH, estrogen, progesterone, and prolactin. Findings showed reduced progesterone and prolactin levels in women with hepatic steatosis. These hormones may exert a protective role against the development of hepatic steatosis.