Torakal disk hernilerinde modifiye transforaminal mikrodiskektomi tekniği: Kadavra çalışması ve retrospektif radyolojik değerlendirme
Modified transforaminal microdiscectomy technique in thoracic discherniations: A cadaveric study and retrospective radiological evaluation
  1. Tez No: 957729
  2. Yazar: FATİH KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT HARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Torakal disk hernileri, nadir görülmeleri ve değişken semptomları nedeniyle cerrahi açıdan hâlâ tartışmalı bir konumdadır. Transtorasik, transpediküler, transforaminal ve endoskopik dahil çeşitli cerrahi yöntemler tanımlanmış olsa da ideal yaklaşım konusunda uzlaşı yoktur. Tedavide temel amaç; semptomatik hastalarda ağrının giderilmesi, nöral yapılar üzerindeki basının kaldırılması ve nörolojik fonksiyonların korunmasıdır. Laminektomi ile diskektomi, tarihsel olarak ilk tanımlanan cerrahi yöntem olsa da santral disklerde yetersiz erişim ve yüksek nörolojik defisit riski nedeniyle artık tercih edilmemektedir. Posterolateral yaklaşımlar (transpediküler, kostotransversektomi, transfaset-transforaminal), posterolateral disklerde etkili olsa da santral ve kalsifiye disklerde sınırlıdır. Transtorasik yaklaşım, özellikle T4 altı segmentlerde santral ve kalsifiye diskler için geniş erişim sunar; ancak pulmoner komplikasyonlar ve büyük anatomik yapıların yaralanması gibi riskler taşır. Transforaminal mikrodiskektomi, 1987'de Kambin'in 1989'da Hijikata'nın güvenli anatomik koridoru tanımlamasıyla netlik kazanmıştır. Bu yaklaşımlarda fasetlerin kısmi rezeksiyonu yapılırken kot ve korpusa müdahale edilmez. Foraminal ve lateral disklerde etkili olsa da orta hat disk hernilerine erişimde yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada, transforaminal yaklaşımı temel alan ve kostotransversektomi ile parsiyel korpektomi gibi ek cerrahi manevraların entegre edildiği“Modifiye Transforaminal Mikrodiskektomi”tekniği tanımlanmıştır. Geliştirilen bu cerrahi yaklaşım ile, özellikle santral yerleşimli ve kalsifiye torakal disk hernilerinde spinal kordun ventral yüzeyine doğrudan erişim sağlanması hedeflenmiştir. Çalışmanın amacı, yeni oluşturulan bu cerrahi girişim koridorunun torakal disk hernilerine erişimdeki teknik zorlukları ortadan kaldırma potansiyelini ve transtorasik yaklaşıma kıyasla pulmoner komplikasyon riskini azaltıcı etkisini, kadavra modeli üzerinde ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Modified Transforaminal Microdiscectomy Technique in Thoracic Disc Herniations: A Cadaveric Study and Retrospective Radiological Evaluation Thoracic disc herniations are rare and present with variable symptoms, making their surgical management controversial. While several approaches—transthoracic, transpedicular, transforaminal, and endoscopic—have been described, no consensus exists on the optimal technique. Treatment aims to relieve pain, decompress neural structures, and preserve neurological function. Discectomy via laminectomy was the earliest surgical approach but is now rarely used due to limited access to central herniations and high neurological risk. Posterolateral techniques (transpedicular, costotransversectomy, transfacet-transforaminal) have lower complication rates and are effective for posterolateral herniations but are less suitable for central and calcified lesions. The transthoracic approach offers wide access for central and calcified thoracic disc herniations below T4, making it ideal for such cases. However, it carries notable risks, including pulmonary complications and potential injury to major vessels and the diaphragm. Transforaminal microdiscectomy was introduced after Kambin (1987) and Hijikata (1989) defined a safe anatomical corridor. It involves partial facet resection without rib or vertebral body removal. While effective for foraminal and lateral herniations, it is limited in accessing central disc lesions. In this study, we describe an“Extended Transforaminal Microdiscectomy”technique, based on the conventional transforaminal approach, incorporating additional surgical maneuvers such as costotransversectomy and partial corpectomy. This novel technique aims to provide direct access to the ventral surface of the spinal cord, particularly in central and calcified thoracic disc herniations. The objective of the study is to demonstrate, through a cadaveric model, the potential of this new surgical corridor to overcome technical challenges in accessing thoracic disc herniations and to reduce the risk of pulmonary complications compared to the transthoracic approach.