Molar dişlerde furkal perforasyonların radyografik olarak değerlendirilmesi: İn Vitro çalışma
Radiographic evaluation of furcation perforations in molar teeth: An In Vitro study
  1. Tez No: 957735
  2. Yazar: ZEHRA İREM ÖZTÜRK BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖZTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA BÜYÜKSUNGUR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Furkasyon bölgesi, çok köklü dişlerde köklerin ayrıldığı, anatomik olarak karmaşık bir bölgedir. Bu bölgedeki patolojilerin görüntülenmesi, özellikle konvansiyonel radyografik yöntemlerle sınırlı kalmakta; süperpozisyon, kök morfolojisi ve çevre anatomik yapılar gibi etmenler tanısal zorluklara yol açmaktadır. Bu in vitro çalışmanın amacı, maksiller ve mandibular molar dişlerde oluşturulan yapay furkasyon perforasyonlarının tespit edilebilirliğini değerlendirmek ve farklı görüntüleme yöntemlerinin tanısal başarısını karşılaştırmaktır. Toplam 56 adet maksiller ve mandibular molar dişte yapay furkasyon perforasyonları oluşturulmuş dişler hem kök kanal tedavisi öncesi hem de sonrası olmak üzere iki farklı aşamada değerlendirilmiştir. Görüntüleme için Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde bulunun Newtom 7G (NEWTOM™, CEFLA s.c, Kuzey Amerika, ABD) KIBT cihazına ait farklı görüntüleme modları (Low dose, Regular ve Best Quality) ve voksel boyutları (0,3 , 0,24 , 0,18, 0,15, 0,12, 0,09 mm3) kullanılarak elde edilen konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri ile paralel teknik kullanılarak alınan dijital periapikal radyografiler değerlendirilmiştir. Görüntüler, farklı uzmanlık alanlarına ve deneyim düzeylerine sahip üç gözlemci tarafından beş farklı tanısal kategoriye göre değerlendirildi. Gözlemci içi ve gözlemciler arası uyum düzeyleri Kappa ile analiz edildi. Ayrıca, KIBT görüntülerinde sagital kesitler üzerinden yapılan perforasyonun doğrusal ölçümleri altın standart mikro bilgisayarlı tomografi (Mikro-BT) ölçümleriyle karşılaştırıldı ve sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile analiz edildi. Bulgular, KIBT'nin özellikle yüksek çözünürlük sağlayan düşük voksel boyutlarında furkasyon perforasyonlarının tespitinde periapikal radyografiye kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek tanısal doğruluk sunduğunu ortaya koymuştur. Kök kanal dolgu materyalinin varlığı, bazı görüntüleme modları ve voksel boyutlarında perforasyonun tespit edilebilirliğini azaltmıştır. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi üzerinden yapılan ölçümlerin, altın standart Mikro-BT ölçümleriyle yüksek düzeyde korelasyon gösterdiği gözlenmiştir (p < 0,05). Ölçümler açısından en yüksek doğruluk ve gözlemci uyumu,“Best Quality”modunda elde edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada furkasyon bölgesindeki perforasyonların tespitinde KIBT'nin periapikal radyografiye göre anlamlı bir avantaj sağladığı gösterilmiştir. Maksiller molar dişler ve kök kanal tedavisi yapılan vakalarda yüksek çözünürlüklü ve düşük voksel boyutlarına sahip KIBT modlarının tercih edilmesi önerilmektedir. Bu bulgular, furkasyon perforasyonlarının erken tanısı için KIBT'nin dikkatli ve endikasyon dahilinde kullanılmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The furcation area is an anatomically complex region where the roots of multirooted teeth diverge. Visualizing pathologies in this region is particularly challenging with conventional radiographic techniques, as diagnostic challenges arise due to factors such as superposition, root morphology, and surrounding anatomical structures.. The aim of this in vitro study was to evaluate the detectability of artificially created furcation perforations in maxillary and mandibular molars and to compare the diagnostic accuracy of different imaging modalities. A total of 56 maxillary and mandibular molar teeth with artificially created furcation perforations were evaluated in two different stages: before and after root canal treatment. Imaging was performed using a NewTom 7G (NEWTOM™, CEFLA s.c., North America, USA) CBCT device at Ankara University Faculty of Dentistry. Three different scan modes (Low Dose, Regular, and Best Quality) and voxel sizes (0.30, 0.24, 0.18, 0.15, 0.12, and 0.09 mm³) were used to acquire cone-beam computed tomography (CBCT) images. Additionally, digital periapical radiographs obtained with the parallel technique were included in the evaluation. The images were evaluated by three observers with different specialties and experience levels, using five distinct diagnostic categories. Intraobserver and interobserver agreement levels were analyzed using the kappa coefficient. Moreover, linear measurements of the perforations made on sagittal CBCT sections were compared with gold standard micro-computed tomography (micro-CT) measurements and evaluated using the intraclass correlation coefficient (ICC). The findings demonstrated that CBCT, particularly at lower voxel sizes providing higher resolution, offered significantly greater diagnostic accuracy than periapical radiography in the detection of furcation perforations. The presence of root canal filling material was found to reduce detectability in some scan modes and voxel size combinations. Linear measurements obtained from CBCT images showed a high level of correlation with the gold standard micro-CT measurements (p < 0.05). The highest accuracy and observer agreement were achieved using the“Best Quality”mode. In conclusion, this study demonstrated that CBCT provides a significant diagnostic advantage over periapical radiography in detecting furcation perforations. It is recommended that CBCT modes with high resolution and small voxel sizes be preferred, especially in maxillary molars and cases with root canal treatment. These findings highlight the importance of using CBCT judiciously and within appropriate indications for the early detection of furcation perforations.