Yenikent Zir vadisinde yer alan kum ocaklarının neden olduğu çevre sorunları ve bu alanların geri kazanımı olanakları üzerine bir araştırma
Research on environmental problem caused by sand pit and its reclamation posibilities in Zir valley Yenikent
- Tez No: 95774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma kum ocaklanmn neden olduğa çevre sorunlarını tespit etmek, konuya utşkin ülkemizdeki yasal ve yönetsel düzenlemeleri ortaya koymak ve kum ocakçılığı sonrası doğa önanm çahşmalarmm önemini vurgulamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla; Yemkent Zir Vadisinde yer alan ve doğa tahribatına neden olan ve olmaya devam eden kum - çakıl ocaklannm yaptığı tahribat tespit edilmiş ve bu alanlara peyzaj onaranı çerçevesinde ekolojik, ekonomik ve estetik değerler kazandnabflmek için Öneriler getirilmiştir. 2000, 89 sayfe Anahtar KeBmelen Kum ocakçılığı, kanı ocakçılığı ve çevre soruman, doğa onanım, kum ocakçılığı sonrası alan kuHamm planlaması, Yemkent-Zİr Vadisi
Özet (Çeviri)
The main of this study o to determine the environmental effect of sand pitting, titwj also to determine the current legislation and related regulation on the subject, and also to determine the importance of rehabilitation of nature after sand pitting processes. For this purpose Yemkent Zir Valley sand pitting areas has been examined which is located at north west part of Ankara. In scope of rehabilitation, recommendation on ecologic, economic, esthetehical values has been carried out. 2000, 89 pages Key Words : Sand pit, sand pit and environmental problems, Land reclamation, post mining land-use planning, Yenikent-Zİr VaOey.