Yenikent İlokulu öğrencilerinde A grubu beta hemolitik streptokok prevalansı ve etkileyen faktörler
The Prevalence of group A beta hemolytic streptococcal infection and influencing factors among the students in the Yenikent Elementary school
  1. Tez No: 48130
  2. Yazar: LEVENT AKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYFER GÜNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  6. Anahtar Kelimeler: . Group A Beta Streptococcal infection prevalence (GABHS), Transmission, Throat swab, Sore throat, Tonsil, School health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışma 19-26 Mart 1996 tarihlerinde Yenikent ilkokulu'nda yapılmıştır. Araştırma yöntemi; araştırmanın birinci safhasında kesitsel, ikinci safhasında ise vaka kontroldür. Çalışma sırasında öğrencilerin sınıftaki yerleri, semptom ve bulguları saptanarak, boğaz kültürleri alınmıştır. Öğrencilerin evlerindeki kişi sayılan incelenmiş ve aile bireylerinden boğaz kültürü alınmıştır. Vaka ve kontrollardan alman sonuçlar karşılaştırılmıştır. Öğrencilerin arasında AGBHS prevalansı %21.0 olarak bulunmuştur. Boğaz ağrısı ve tonsillerde patolojik bulgu varsa, pozitif prediktif değer %69.0 olarak saptanmıştır. Yatak odasının kalabalık olması, yatağını bir başka kişi ile paylaşma AGBHS prevalansını artırmaktadır. Mendil kullananlarda daha yüksek oranda AGBHS bulunmuştur. Sınıfta AGBHS yayılma yönü vertikal eksende olmuştur. Anahtar Kelimeleri A grubu beta hemolitik streptokok (AGBHS ), Bulaşma Yolu, Boğaz ağrısı, Tonsil, Okul sağlığı IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out among 243 elementary school students in Yenikent in 19-26 March 1996). The method of the study in the first phase is cross-sectional, in the second phase is case-control. During the study, the sitting- place of the students in the class-room, the symptoms and signs were determined. The throat swabs were taken from students. The number of household of the students were asked. The throat swabs were taken from the students' household members. The results of the case and control groups were compared. Group A Beta Streptococcal infection prevalence was 21% among the students in Yenikent Elementary School. If sore throat and positive tonsil signs present, the positive predictive value was 69%. Group A Beta Streptococcal infection prevalence was increased when they were in the crowded bedroom and shared their bed with the other family member. Using handkerchief was also caused to increase the prevalence. Group A Beta Streptococcal infection spread vertically in the class-room.