Hiperplastik olmayan, atipisiz hiperplastik ve atipili hiperplastik endometriumda L1-CAM (CD171) ekspresyonu
L1-CAM (CD171) expression in non-hyperplastic, non-atypical hyperplastic, and atypical hyperplastic endometrium
  1. Tez No: 957747
  2. Yazar: SEMANUR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÇORAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada, histerektomi yapılan ve endometriumu normal, atipisiz hiperplastik veya atipili hiperplastik olarak raporlanan hastalarda L1-CAM (CD171) ekspresyonunun değerlendirilmesi amaçlandı. L1-CAM'in endometrial hiperplazi alt tiplerinde ekspresyon düzeyinin ortaya konularak, bu molekülün potansiyel prognostik veya tarama belirteci olarak kullanılabilirliği araştırıldı. Yöntem: 2019–2024 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde çeşitli nedenlerle histerektomi yapılan 116 hastanın parafin bloklarından elde edilen doku kesitleri immünohistokimyasal olarak L1-CAM ile boyandı. Hastalar; normal endometrium (Grup I, n=38), atipisiz endometrial hiperplazi (Grup II, n=37) ve atipili endometrial hiperplazi (Grup III, n=41) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Demografik veriler, klinik özellikler ve L1-CAM ekspresyonu retrospektif olarak karşılaştırıldı. Bulgular: L1-CAM ekspresyonu toplamda yalnızca 7 (%6) hastada saptandı ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (p=0,698).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the expression of L1-CAM (CD171) in patients who underwent hysterectomy and were reported to have normal, non-atypical hyperplastic, or atypical hyperplastic endometrium. The study investigated whether L1-CAM could serve as a prognostic or screening biomarker in endometrial hyperplasia subtypes. Methods: Tissue sections obtained from paraffin blocks of 116 patients who underwent hysterectomy at Kocaeli University Department of Obstetrics and Gynecology between 2019 and 2024 were immunohistochemically stained for L1-CAM. Patients were categorized into three groups: normal endometrium (Group I, n=38), non-atypical endometrial hyperplasia (Group II, n=37), and atypical endometrial hyperplasia (Group III, n=41). Demographic data, clinical characteristics, and L1-CAM expression were retrospectively analyzed and compared among groups. Results: L1-CAM expression was detected in only 7 (6%) patients, with no statistically significant difference among the groups (p=0.698).