Fındık zurufunun toprakların bazı fiziksel özelliklerine etkisi
The Effect of hazelnut husk on some physical properties of soils
- Tez No: 95776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FINDIK ZURUFUNUN TOPRAKLARIN BAZI FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Serhat ZEYTİN > Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Abdullah BARAN Jury : Prof.Dr. Ahmet ÖZGÜMÜŞ Prof.Dr. Yener ATAMAN Assoc.Prof.Dr. Abdullah BARAN Bu araştırma da, fındık zurufunun toprakların bazı fiziksel özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Kompost edilmiş fındık zurufu 0.84 mm den kUçUk tane çaplı. 0.84-2.38 mm tane çaplı ve 2.38 mm den büyük tane çaplı olmak üzere 3 farklı fraksiyona ayrılarak, farklı tekstüre sahip iki toprağa % 0, 1, 2, 4 ve 8 oranlarında karıştırılarak kullanılmıştır. Araştırma süresince, karışımlar 25 ± 5 °C de iki farklı inkübasyon dönemlerine bırakılmışlardır, inkübasyon süreleri sonunda karışımların suya dayanıklı agregat miktarı, su iletkenliği ve bazı rutubet karakteristik değerleri belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, ilave edilen fındık zurufunun her iki toprağında SDA ve su iletkenliği, su tutma kapasitesi ve makro por miktarı değerlerinde inkübasyon süresi ve tane çapına bağlı olarak artışa neden olduğu bulunmuştur. Buna karşılık bu etkiler toprakların tekstürüne göre değişiklik göstermiştir. 2000, 39 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Fındık zurufu, suya dayanıklı agregat, su iletkenliği, su tutma kapasitesi, makro por.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF HAZELNUT HUSK ON SOME PHYSICAL PROPERTIES OF SOILS Serhat ZEYTİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Abdullah BARAN Jury : Prof,Dr. Ahmet OZGUMUS Prof.Dr. Yener ATAMAN Assoc.Prof.Dr. Abdullah BARAN In this research, the effect of Hazelnut Husk on some physical properties of soils were investigated. Composted Hazelnut Husk was seperated to three different particle sizes, smaller than 0.84 mm, 0.84-2.38 mm and bigger than 2.38 mm and added to two different textured soils at the rates of 0 %, I %, 2 %. 4%and8%. During the resarch, mixtures were kept in incubator at 25± 5 °C at the different incubation periods. At the end of incubation water stable aggegate, hydraulic conductivity and some water characteristics values of the samples were determined. According to the results, by adding of husk to the soils increased the water stable aggregate, hydraulic conductivity, water holding capacity and macro pore depends on incubation time and particle sizes. However, these effects were found different in both soils. 2000,39 pages KEY WORDS: Hazelnut husk, water stable aggregate, hydraulic conductivity, water holding capacity, macro pore.