Cladosporium ve alternaria sporlarının Ankara havzasındaki miktarları ve meteorolojik faktörlerin spor miktarı üzerine etkisi (1993-1994)
The Concentration of cladosporium and alternaria spores in Ankara air and effects of meteorological factors on concentration of spore (1993-1994)
- Tez No: 95777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR MÜNEVVER PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi CLADOSPORİUM VE ALTERSARİA SPORLARININ ANKARA HAVASINDAKt MİKTARLARI VE METEOROLOJİK FAKTÖRLERİN SPOR MİKTARI ÜZERİNE ETKİSİ (1993-1994) Serap ZEYBEK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Nur Münevver PINAR Cladosportum ve Alternaria sporları Ankara atmosferinde Ocak 1993'den-Ocak 1994*e kadar olan sürede Burkard aletiyle toplanmıştır. Bu alet Ankara Üniversitesi Jeoloji Bölümünün çatısına yerleştirilmiştir. Cladosporium ve Alternaria sporlarının havanın I m1 deki günlük, aylık ve yıllık miktarları hesaplanmıştır. Yıl boyunca spor miktarlarının değişimine bazı çevresel faktörlerin etki ettiği açıklanmıştır. En önemli çevresel faktörler, sıcaklık, yağış, nispi nem ve rüzgar hızıdır 2000, 70 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Cladosporium. Alternaria, Spor, Aeropalinoloji, Allerji.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE CONCENTRATION OF CLADOSPORIVM AND ALTERNARIA SPORES IN ANKARA AIR AND EFFECTS OF METEOROLOGICAL FACTORS ON CONCENTRATION OF SPORE (1993- 1994) Serap ZEYBEK Ankara University Graduate school of Natural and Applied Sciences Department of Biologoy Supervisor Assoc.Prof.Dr. Nur Münevver PINAR Cladosporium and Altcrneria spores were collected by means of a Burcard seven-day recording volumetric trap in Ankara atmosphere from Januray 1993 to January 1994. The trap was placed on the roof of the Jeology department. University of Ankara. The daily, mounthly and annual concentrations of spores/m1 belonging to Cladosporium Alternaria were estimated. The resulting data revealed that the influence of some environmental factors on the spores varied for the duration of the year. The most important environmental factor wer efound to be temperature rain, relative humidity and wind. 2000, 70 pages Key Words : Cladosporium, Alternaria, Spore, Aeropalinolqjy, Allergy. tC YÜKSEKÖ?RETİM KURULA