Karabük yöresinde tüketime sunulan beyaz peynirlerde yersinia enterocolitica varlığının araştırılması
Research of yersinia enterocolitica in white cheese consumed in Karabük area
- Tez No: 115174
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEREN YENTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eczacılık ve Farmakoloji, Nutrition and Dietetics, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
-67- VI.OZET Bu çalışma, Karabük ve yöresinde tüketime sunulan beyaz peynirlerde Yersinia enterocolitica varlığının araştırılması amacıyla yapıldı. Çalışma, Ocak - Nisan 2001 tarihleri arasında, açık pazarlardan 50 adet, A,B>C firmalarından 30 adet ve supermarket vb. alışveriş merkezlerinden 20 adet olmak üzere toplam 100 beyaz peynir örneği üzerinde yapılmıştır. Yersinia enterocolitica 'nın izolasyonu için İSO'nun önerdiği yöntemlerden biri kullanılmıştır. İzolasyon çalışmalarında zenginleştirme besiyeri olarak Peptone, Sorbitol and Bile Salts (PBS) Broth, selektif katı besiyeri olarak Yersinia Selective Agar Base kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, 100 adet beyaz peynir örneğinin 8 'inden (%8) Yersinia enterocolitica izole ve identifiye edilmiştir. Yersinia enterocolitica izole edilen örneklerler halk sağlığı açısından uygun değildir.
Özet (Çeviri)
-68 VII.SUMMARY This study has been held with the aim of identifying and detecting Yersinia enterocolitica in white cheese consumed in Karabük area. The study has been carried out between January and April 2001 on total 100 white cheese samples of which 50 samples from open-markets, 30 samples from A,B>C firms and 20 samples from supermarket etc. Study method is based on ISO criteria for the isolation of Yersinia enterocolitica. In isolation process, Peptone, Sorbitol and Bile Salts (PBS) Broth were used as enrichment and Yersinia Selective Agar Base was used as selective agar. At the end of this study in 8 samples out of 100 white cheese samples (%8) Yersinia enterocolitica has been isolated and identified. Those 8 samples are harmful for public health.