Safranbolu'daki adak yerleri ve bu yerler ile ilgili inançlar
The Vow places in Safranbolu and the beliefs connected
- Tez No: 89195
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
104 ÖZET Bu çalışmanın konusu,“Safranbolu'daki Adak Yerleri ve Bu Yerlerle İlgili Inançlafdır. Bu çalışma iki kısımdan ibarettir. Birinci kısımda Safranbolu'nun siyasî ve idarî tarihi, coğrafî durumu, Safranbolu'daki tarihi eserler, eski Türk inançları, adak ve fonksiyonları üzerinde durulmuş ve kültlere bağlı adak yerlerinin bulunduğu yerler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci kısımda ise Safranbolu'dan derlenen adak yerlerinin incelenmesine geçilmiş ve bu yerlerle ilgili inançlar ve yapılan pratikler ortaya konulmuştur. Bu araştırma sonucunda doksan bir adak yeri tespit edilmiştir. Bunlardan on biri dağ kültüne, on yedisi ağaç kültüne, dokuzu taş/kaya kültüne, on üçü su kültüne, kırk biri de evliya kültüne bağlı olarak ziyaret edilen adak yerleridir. Daha evvel Safranbolu ile ilgili böyle bir çalışmanın yapılmamış olması bazı güçlükleri beraberinde getirmiştir. Fakat konuyla ilgili Uğurol Barlas'ın iki makalesinden çalışmalarımız sırasında faydalandık. ”Safranbolu ve Karabük Yöresinde Hıdırellez Geleneği“ ve ”Karabük ve Safranbolu Yöresinde Yağmur Duası Yapılan Türbe ve Yatırlar" adım taşıyan bu makaleler çalışmamıza ışık tutmuştur. Tezimiz sosyal açıdan önem arzeden adak kavramının özelliklerini ortaya koyması ve bu kavramla ilgili bir takım hurafelerin belirlenmesi açısından önemlidir. Bu çalışmanın neticesinde, eski Türk inançlarının Safranbolu ve yöresinde hala İslam dini ile beraber yaşadığı, buna ait uygulamaların günümüzde de devam ettiği sonucuna varılmıştır. Eserin sonuna yararlanılan kaynaklar, görüşme yapılan kişilerin isimleri ve bir de üzerinde inceleme yapılan adak yerlerinin örnek resimleri konulmuştur. Derleme yapılırken adak yerlerinde tespit edilen eski Türk inançları ve veli kültü verileri ortaya konulmuştur. Bu veriler en son bölümde bir çizelge ile adak yerlerine göre verilmiştir.
Özet (Çeviri)
105 SUMMARY The subject of this study is“The Vow Places in Safranbolu and The Beliefs Connected With These Places.”The study has two parts.The first part tells us, the political and administrative history and georaphical condition of Safranbolu, the historic places in Safranbolu,the ancient Turkish beliefs, we are informed about vow and its functions and the vow places connected with cults. In the second part the subject is tackled from the other aspect, it gives us information about the vow places of Safranbolu and the beliefs about these places and pratices on them. At the end of this search ninety-one vow places have been fixed. They are visited like this; eleven of them are connected with mountain cult, seventeen of them are connected with tree cult, nine of them stone cult, thirteen of them water cult and fourty of them are connected with saint cult. Like this study of Safranbolu has not done before so there are some difficulties. But we benefit from two articles of Uğurol Barlas during our studyings about the subject. These are,“The Hıdrellez Tradition in Safranbolu and Karabük”and“The Tomb and Saint For Rain Prayer in Karabük and Safranbolu”Our thesis is important from the point of view of the explanation of the particulars of the vow concept which is an important fact from the social point and also determination of some superstitons in connection with the vow consent. At the end of this study it is understood that its surroundings are still alive with Moslem religion and practices on them are continuing today. Informed materials, the names of the interwived people and example photos of the examined vow places were added at the end of this study. During the arrangement is made, the datum concerning the ancient Turkish faiths and the cult of Moslem saint which have been determined in the vow places are clearly explained. Those datum are given with a table in the last part according to the vow places.