Türkiye ve Hırvatistan 5-8. sınıfların müzik öğretim programlarının incelenmesi
A comparative analysis of music curricula for grades 5–8 in Turkey and Croatia
- Tez No: 957794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Hırvatistan'da yürürlükte olan 5-8. sınıf müzik öğretim programlarının içerik yönünden karşılaştırılması amacıyla hazırlanmıştır. Müzik eğitimi, bireyin sanatsal gelişiminin yanı sıra kültürel aktarım ve estetik duyarlılığın kazandırılması açısından önemli bir yere sahiptir. Bu doğrultuda farklı ülkelerin programlarının karşılaştırılması, yalnızca içerik benzerliklerini ya da farklarını görmek için değildir. Eğitime ilişkin farklı bakış açıları ve aynı zamanda kültürel öncelikler açısından da önem taşımaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesine dayanmaktadır. Her iki ülkenin güncel müfredatları 5-8. sınıflar için temel içerik alanları üzerinden karşılaştırılmıştır. Bu süreçte iki programın da hem yapısal hem de eğitsel boyutlarının yanı sıra öğretimsel boyutları da değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye müzik öğretim programının daha geleneksel ve teorik ağırlıklı bir yapıya sahip olduğunu; Hırvatistan müzik öğretim programının ise öğrenci merkezli, yaratıcı ve çok kültürlü bir anlayışla hazırlandığını ortaya koymaktadır. Bu tür karşılaştırmaların, müfredat geliştirme süreçlerine yön verme potansiyeli taşıdığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the music curricula for grades 5 through 8 currently implemented in Turkey and Croatia in terms of their content. Music education holds significant importance not only for artistic development but also for fostering cultural transmission and aesthetic sensitivity. In this context, comparing the curricula of different countries is not merely about identifying content similarities or differences; it also provides insight into diverse educational perspectives and cultural priorities. The research is based on the qualitative method of document analysis. The current curricula of both countries for grades 5–8 were compared across fundamental content areas. In this process, the structural, pedagogical, and instructional dimensions of both curricula were examined. The findings indicate that Turkey's music curriculum follows a more traditional and theory-oriented approach, whereas Croatia's curriculum is designed with a student-centered, creative, and multicultural perspective. Such comparative analyses are considered to have significant potential in guiding curriculum development processes.