Bazı mercanköşk (origanum sp) türlerinin gövde çeliklerinin köklenmesi üzerine indol butirik asidin (IBA) etkisi
Effects of indole butyric acide (IBA) on rooting of stem cuttings of some oregano (origanum ssp)
  1. Tez No: 95780
  2. Yazar: TUNCAY ÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI MERCANKÖŞK {Origanum spp.) TÜRLERİNİN GÖVDE ÇELİKLERİNİN KÖRLENMESİ ÜZERİNE İNDOL BÜTÎRİK ASİTÎN (IBA) ETKİSİ Tuncay ÜRE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Neşet ARSLAN Bu araştırma 1999 yılında A.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü sera ve arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada Mayıs ayında alınan bazı mercanköşk ( Origanum onites L. ve Origanum vulgare L) türlerinin gövde çelikleri farklı dozlardaki IBA çözeltilerinde altı saat bekletilerek kumlu ortama dikilmesi sonucu IBA' nın çeliklerin köklenmesine ve tarlada tutma oranına etkisinin bulunması amaçlanmıştır. Gövde çelikleri 50, 100, 150, 200, 250, 300 ppm' lik IBA çözeltilerinde altı saat süreyle bekletildikten sonra kumlu ortama dikilmiştir. Araştırma Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulmuş, istatistiki analizler de buna göre yapılmıştır. Deneme sonuçlarına göre her iki türün tüm çelikleri canlı kalarak köklenmiştir. Origanum vulgare çeliklerinde kök sayısı en fazla 300 ppm' lik çözeltiden (48.40 adet), en az ise 50 ppm' lik çözeltiden (20.80 adet) elde edilmiştir. Origanum onites çeliklerinde kök sayısı en fazla 250 ppm' lik çözeltiden (48.30 adet) en az ise kontrolden (28.25 adet) elde edilmiştir. Origanum vulgare çeliklerinde en yüksek kök uzunluğu 300 ppm' lik çözeltiden (60.55 mm), en kısa ise kontrolden (33.55 mm) elde edilmiştir. Origanum onites çeliklerinde kök uzunluğu en yüksek 50 ppm' lik çözeltiden (54.30 mm), en kısa ise 300 ppm' lik çözeltiden (36.20 mm) elde edilmiştir. Origanum vulgare çeliklerinde tarlada tutma oram en fazla 150 ppm' lik çözeltiden (% 95), en düşük ise 250 ppm' lik çözeltiden (% 72) elde edilmiştir. Origanum onites çeliklerinde tarlada tutma oranı en fazla ile 300ppm' lik çözeltiden (% 93.06), en düşük ise kontrolden (% 48.12) elde edilmiştir. O. vulgare çeliklerinde 300 ppm' lik çözelti ( % 95 ) hariç bütün çözeltilerde muamele edilen çeliklerin tamamı canlılığını devam ettirmiştir, ö. onites çeliklerin de ise canlı çelik oranı en fazla % 95 İle 50 ppm' İlk IBA dozundan en düşük ise % 85 ile kontrolden elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Mercanköşk, Origanum vulgare L., Origanum onttes L., gövde çeliklerinin köklenmesı, IBA.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF INDOLE BUTYRIC ACIDE (IBA) ON ROOTİNG OF STEM CUTTINGS OF SOME OREGANO {Origanum spp.) SPECIES Tuncay ÜRE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor : Prof. Dr. Neşet ARSLAN This study was made İn the experimental field and the greenhouse of Department of Agronomy, Faculty of Agriculturel University of Ankara in 1999. In this study in which some oregano stem cuttings were treated with varied IBA concentration varied 50, 100, 150, 200, 250, 300 ppm to find out the effects of different IBA treatments on cuttings rooting then stem cuts of IBA to be rooted and to find out the effects of that on percentage of taking root of stem cuttings in the field were treaded IBA for six hours and they were planted in order to be rooted. This study were made according to Random Plot Testing Desing with 4 replications. According to the result of study all stem cuts of both two species were rooted. At the stem cuts of Origanum vulgare, the most stem cut number is 48.40 with solution of 300 ppm and the least stem cut number is 20.80 which were obtained by solution of 50 ppm. At the stem cuts of Origanum oniies, the most stem cut number is 48.30 with solution of 250 ppm and the least stem cut number is 28.25 which were obtained by the control. At the stem cuts of Origanum vulgare, the tallest root is 60.55 mm with concentration of 300 ppm and the shortest root was 33.55 mm which were obtained by the control. At llithe stem cuts of Origanum onites, the tallest root was 54.30 mm with solution of 50 ppm and the shortest root was 36.20 mm with solution of 300 ppm. The most on percentage of taking root of stem cuttings İn the field at the stem cut of Origanum vulgare was % 95 with solution of 150 ppm and the least was % 72 with 250 ppm of solution. At the stem cut of Origanum onites, the most on percentage of taking root of stem cuttings in the field was % 93.06 with solution of 300 ppm and the least was % 48.12 which were obtained by control. Except 300 ppm (%95) solution at stem cuts at Origanum vulgare, all stem cuts İn the all solution were alive and this went on so. At the stem cuts of Origanum onites, the number of alive plant number in the box became % 95 at most with 50 ppm of solution; % 85 at least which were obtained by control. Key words : Oregano, Origanum vulgare. Origanum onites, rooting of stem cutting, IBA. İv