Yeni kurulan yerleşim alanlarındaki tarımsal yapıların analizi
Analysis of farm structures in new settlement areas
- Tez No: 95779
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YENÎ KURULAN YERLEŞİM ALANLARINDAKİ TARIMSAL YAPILARIN ANALİZİ H. Eylem POLAT (KARACA) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof Dr. Meün OLGUN Bu çalışmada. Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü tararından baraj altında kalan, orman içinde bulunan ve göçebe yaşayan topluluklar için kurulan yeni yerleşim alanlarındaki tarımsal üretim amaçlı yapıların yapısal ve fonksiyonel planlama özellikleri yönünden yeterlilik durumları araştırılmış ve sorunları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma, Diyarbakır ve Hatay illerinde bulunan toplam 12 yerleşim alanındaki 7 farklı tip proje uygulanan 120 lannı işletmesinde yürütülmüştür. Tan m işletmeleri, konut ve lan nisa I üretim amaçlı yapılardan oluşmaktadır. Araştırma sırasında, tarımsal üretim amaçlı yapıların hayvan barınağı olarak kullanıldığı, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapıldığı belirlenmiştir. Araştırmada tarımsal üretim amaçlı yapıların tamamen kapalı olarak planlandıkları ve hayvanların çevresel ve fonksiyonel isteklerini yerine getirmekten uzak oldukları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda yörelerin iklim koşullan ve literatür bilgileri gözönünde tutularak» mevcut tip proje boyutları ve yetiştiricilik çeşidine göre uygun düzenlemeler yapılmış ve uygulamaya yönelik öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. 2000, 288sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kırsal yerleşim, kırsal konut hayvan barınakları, çevre koşullan
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis ANALYSIS OF FARM STRUCTURES IN NEW SETTLEMENT AREAS H. Eylem POLAT (KARACA) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor : Prof. Dr. Metin OLGUN In this study, the sufficiency of structural and functional planning features of farm structures which were constructed for whose village were under dam reservoir or in a forest and who lives like nomadics by General Directorate of Rural Affairs in new settlement areas were investigated and tried to determine their problems. The study was conducted on 120 agricultural enterprises which were applied 7 different agricultural enterprises projects in 12 new settlement areas which were in Diyarbakır and Hatay. Agricultural enterprises are existed a farm house and a farm structure. During the research, it was determined that the farm structures was used for cattle and sheep housing. During the study, it was determined that all the farm structures were closed and were far from satisfying the environmental and functional requirements of the animals. At the end of the study, according to the climatic conditions of the regions and literature review, it was tried to improve appropriate tie- stall type cattle barns and closed sheep barns housing plans on existing structures. 2000, 288 pages Key Words : Rural settlement farm house, animal buildings, climatic conditions