İnsan akciğer fibroblastlarında yeni kinaz inhibitörlerinin anti-fibrotik etkisinin araştırılması
Investigation of anti-fibrotic effect of novel kinase inhibitors on human lung fibroblast
- Tez No: 957811
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSÜN ÖZTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Idiyopatik pulmoner fibrozis (IPF), ilerleyici-irreversibl tipte ve agressif seyreden ölümcül bir interstisiyel akciğer hastalığıdır. Günümüzde bu hastalığın tedavisinde kullanılan nintedanib bir tirozin kinaz inhibitörü (TKI) olup, fibroblast/miyofibroblastlardaki çeşitli büyüme faktörlerinin reseptörlerinin aktivasyonunu inhibe ederek fibrotik süreci yavaşlatmaktadır. Ancak, nintedanib kaynaklı yan etkiler ve fibrozisin durdurulamaması yeni TKI'lere ihtiyacı arttırmaktadır. Çalışmamızda, yeni sentezlenen TKI aday moleküllerin insan akciğer fibroblastları üzerindeki anti- fibrotik etkisi ilk kez test edildi. Çalışmada, MRC-5 hücrelerinden üç çalışma grubu oluşturuldu: (I) PBS ile uyarıldıktan 24, 48 ve 72 saat toplanan hücreler; (II) transforme edici büyüme faktörü-β (TGF-β;5 ng/mL) ile uyarıldıktan 24, 48 ve 72 saat toplanan hücreler ve (III) TGF-β+TKI (IC 50 µM) ile uyarıldıktan 24, 48 ve 72 saat toplanan hücreler. MTT hücre canlılık analizi ile maddelerin IC 50 değerleri belirlendi. Hücrelerde genel tirozin kinaz aktivitesi ELISA, hücre proliferasyon kapasitesi BrdU testi, hücrelerin fibrotik yanıtı -düz kas aktin (-SMA, miyofibroblast belirteci), SRC kinaz, TGF-βRII, SMAD2/3 ve SMAD4 protein seviyelerinin Western blot ile analizi ile belirlendi. Y1, Y3, Y4, Y5, Y23 ve 22C moleküllerinden Y5 (p0,05).
Özet (Çeviri)
Idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) is a fatal interstitial lung disease with a progressive-irreversible and aggressive course. Nintedanib, currently used in the treatment of this disease, is a tyrosine kinase inhibitor (TKI). It slows down the fibrotic process by inhibiting the activation of receptors for various growth factors in fibroblasts/myofibroblasts. However, nintedanib-induced side effects and inability to stop fibrosis increase the need for new TKIs. In the present study, the anti-fibrotic effect of newly synthesized TKI candidate subtances on human lung fibroblasts was tested for the first time. In the present study, three experimental groups were established from MRC-5 cells: (I) cells collected 24, 48 and 72 h after stimulation with PBS; (II) cells collected 24, 48 and 72 h after stimulation with transforming growth factor-β (TGF-β;5 ng/mL); and (III) cells collected 24, 48 and 72 h after treatment with TGF-β+TKI (IC 50 µM). IC 50 values of the substances were determined by MTT cell viability assay. General tyrosine kinase activity in cells, cell proliferation capacity and fibrotic response of cells were determined by ELISA, BrdU assay, by Western blot analysis of -smooth muscle actin (-SMA, myofibroblast marker), SRC kinase, TGF-βRII, SMAD2/3 and SMAD4 protein levels, respectively. Among the substances Y1, Y3, Y4, Y5, Y23 and 22C, Y5 (p0.05).